En nyslået lotto-millionær har nok købt ny bil, men vil fortsat bruge den til at køre langt for at finde de billigste priser på de daglige indkøb. Han vil ikke nøjes med at handle ind i et supermarked, der ligger tættere på hjemmeadressen.
Det fortæller han i en pressemeddelelse fra Danske Spil, hvor den heldige vinder siger.
- Nej, det ville da være tåbeligt. Det ligger nok lidt dybt i en det med at kigge på priserne og handle billigt ind. Der er jo ingen grund til at være ødsle. Vi er sparsommelige mennesker, fortæller han om sig selv og sin ægtefælle.
Ellers er det goddag til et nyt liv som millionær med en ny bil og et nyt hus - og farvel til alle de små og irriterende bekymringer i hverdagen.
Sådan kan en ældre mand fra Varde Kommune gå og sige til sig selv og sin ægtefælle, efter at han for nyligt var den heldige vinder af syv millioner kroner i Lotto.
Som noget af det første i den nye tilværelse som millionær har den ældre mand opgraderet den lille familiebil til en større og smartere udgave.
- Det er en, du næsten ikke behøver at køre. Du kan bare trykke på nogle knapper, så kører den nærmest selv, fortæller han glad.
Han fortæller også, at parret nu kigger på et nyt hus og, at Lotto-gevinsten i det hele taget har været med til at rydde de fleste af hverdagens små bekymringer af vejen.
- Jeg er ikke så bekymret længere. Jeg behøver ikke at tænke så meget over tingene. For hvis der kommer nogle uforudsete udgifter, så har vi lige til det. Hvis vaskemaskinen ryger, så tror vi nok at opsparingen kan holde til det, siger han med et lille smil.
Derudover regner manden nu ikke med, at der skal ske store omvæltninger i hans liv som følge af milliongevinsten - altså selvfølgelig udover, at han allerede har købt en klog bil og ser på nyt hus.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.