Administration 

Vagn bekæmper sin kræft med chili

Vagn bekæmper sin kræft med chili

Han er 86 år og eksperimenterer på egen krop med alt, der kan bekæmpe hans livstruende kræft. Og han er overbevist om, at han har fundet den rette kur: Chili, masser af chili, fra morgen til aften.

Han klipper omhyggeligt chilien i skiver og vejer stykkerne på en vægt.

De brændende frugtstykker forsvinder i halsen med en slurk granatæblejuice. Hver dag. Otte gram ialt. Sammen med rosmarin, mistelten, oregano, malurt og gurkemeje.

Vagn Ranfelt har prostatakræft, men han nøjes langt fra med at tage den medicin, lægerne giver ham. Ikke fordi han har noget imod hverken læger eller medicin. Men fordi han vil bevise, at der findes naturlige stoffer, der kan slå kræftceller effektivt ihjel.

Aggressive kræftceller

Hans mission er at råbe Kræftens Bekæmpelse og det etablerede sundhedsstystem op ved at bruge sin egen krop som forsøgsdyr.

Og Vagn Ranfeldt er bare én af et stigende antal danskere, der bruger alternativ behandling. Hver anden dansker har på et tidspunkt i sit liv brugt en udokumenteret behandlingsform, og et stigende antal danskere søger alternative behandlingsvej, vurderer Statens Institut for Folkesundhed.

Da Vagn Ranfelt fik konstateret kræft i april 2005 anede han ikke, hvad prostatakræft var.

»Jeg var totalt uvidende. Det var aggressive kræftceller, sagde de, og gav mig en folder, som jeg gik hjem og læste,« siger Vagn Ranfeldt, der bor i Højbjerg i Århus sammen med sin hustru.

Mister mandighed

Han er uddannet civilingeniør, er fyldt 86 år og mener selv, at han besidder en sund skepsis til lægestanden. Derfor gik han omgående i gang med at finde informationer om prostatakræft på nettet.

»Jeg ledte efter medicinalfirmaer, der var kommet langt med deres kræftmedicin, og jeg sagde til lægerne, at jeg var interesseret i at afprøve midlerne. Men det måtte jeg ikke, fordi jeg stadig kunne få hjælp i det etablerede system,« siger han om begyndelsen på forsøgene på hans egen krop.

Sygehuset gav ham et lægemiddel, der stopper produktionen af det mandlige kønshormon testosteron - et hormon der får kræften til at vokse. Men en bivirkning er, at den faldende testoteron også betyder, at manden mister en del af sin mandighed.

Vagn ville vide alt om det lægemiddel, han fik, så han kontaktede medicinalfirmaet. Her fik han at vide, at der fandtes et andet lægemiddel, der ikke dæmper følelsen af at være en rigtig mand. Så han bad lægen om at give ham det andet middel.

»Han sagde, at det ellers kun er noget, de giver til unge mennesker. Jeg synes altså, det er for dårligt, at ældre mennesker skal kastreres på den måde,« siger han.

Svulster skrumpede

Kort efter hørte han tilfældigt om en undersøgelse der viste, at chili dræber kræftceller. Og så begyndte Vagn sin egen behandling ved siden af lægernes.

Han havde aldrig spist chili før, men det generede ham ikke at indtage de brændende frugter, fordi forskerne på Cedars-Cinai Medical Center i USA havde lavet et videnskabeligt forsøg, hvor mus med prostatakræft-celler fra mennesker fik chili. Musenes svulster skrumpede med 80 procent.

Men videnskaben vidste ikke, hvor meget chili et menneske skulle spise for at opnå samme effekt. Så Vagn gik i gang med at eksperimentere på egen krop. Og hans PSA-tal - dem, der viser, hvordan kræften udvikler sig - styrtdykkede.

»Jeg sørger altid for at spise havregrød, så chilien ikke ligger direkte nede i maven. Om aftenen spiser jeg aftensmand, inden jeg tager chilien,« siger han.

Men han stoppede ikke ved krukken med chilli. Siden opdagede han, at krydderierne gurkemeje og malurt også har en positiv virkning på kræftceller. Og senere kom også rosmarin, oregano og mistelten på den alternative kræft-menu .

Nu skyller den kræftsyge mand hele blandingen ned med granatæblejuice, som også skulle have en gavnlig virkning mod kræften.

»Når jeg hører, at gurkemeje er afprøvet, jamen, så tager jeg det. Når jeg hører om mistelten, jamen så tager jeg det. Jeg har ikke tid til at vente. Jeg tager det alt sammen«.

Kraftige stoffer i chili

Lægerne i Danmark kender godt til laboratorie-forsøgene, men det får dem ikke til at anbefale danske kræftpatienter at spise store mængder chili.

»Vi kender ikke de mulige aktive stoffer i chili, hverken hvilken dosis de skal bruges i, eller om de overhovedet kan optages i kroppen. Der er næppe tvivl om, at der er kraftigt virkende stoffer i chili. Men om der også er virkning på kræft, er det alt for tidligt at sige noget om,« siger læge og videnskabsjournalist Jerk W. Langer.

»Alle hidtige erfaringer viser, at man ikke kan spise sig ud af en kræftsygdom,« tilføjer lægen.

Kræftforsker og Ph.d studerende i afdeling for Kost, Kræft og Helbred i Kræftens Bekæmpelse, Nina Føns Johnsen, vil heller ikke anbefale kræftsyge at kaste sig over voldsomme mængder af alternative naturprodukter.

Skepsis preller af

»Vi lægger os op ad de generelle kostvejledninger, som ser ud til at være sundest,« siger Nina Føns Johnsen, der dog nævner granatæblejuice som et naturprodukt, der er ser ud til at have en positiv effekt mod prostata-kræft-celler.

Forskeren tror, at de læger, der er imod, at deres patienter tager en alternativ behandling, måske er skeptiske, fordi de helst ikke vil have, at den alternative behandling risikerer at påvirke lægens behandling negativt.

Men lægernes skepsis preller af på manden, der bruger sin egen krop som forsøgsdyr.

»Jeg har ikke mødt andet end modstand. Men jeg giver ikke op. Det er mit ønske at få andre med på kuren, så vi kan bevise, at det virker. Tænk, hvad det offentlige kunne spare. Sandheden skal frem, så den kan beskues af alle,« siger Vagn Ranfeldt, der vil fortsætte med at skovle chili indebords - uanset hvad lægerne eller andre skeptikere siger.

faktaboks

Mistelten er Europas ældste lægeplante mod kræft og benyttes på Helsecentret Humlegaarden i Nordsjælland.

Gurkemeje modvirker nydannelse af blodkar i svulster, hvilket hæmmer væksten af dem, samt beskytter hud mod skader efter strålebehandling.

Granatæblejuice ser ud til at kunne hæmme væksten af prostatakræft.

Kilde: Kræftens Bekæmpelse, Helsenyt og Humlegaarden.

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné