Den svenske landstræner har en trumf i ærmet til landskampen mod Danmark på lørdag.
Den tidligere superliga-spiller for Brøndby Johan Elmander har nemlig meldt sig klar til kampen, skriver jp.dk. Svenskerne havde ellers afskrevet angriberen, der til daglig spiller i engelske Bolton, fordi han gennem længere tid har døjet med en lårskade.
"Vurderingen lige nu er, at han er tilbage og kan begynde fodboldtræningen på fredag. Det er helt sikkert positivt, at vi kan få Johan med i truppen til de to sidste VM-kvalifikationskampe," siger den svenske landstræner Lars Lagerbäck i en pressemeddelelse.
Johan Elmander har scoret 12 mål i sine 44 landskampe, og i kampen lørdag, bliver han angiveligt en kandidat om pladserne helt fremme i konkurrence med duoen Henrik "Henke" Larsson og Zlatan Ibrahimovic.
Elmander når dog kun at træne med det svenske landshold en enkelt gang fredag, inden det går løs i den vigtige VM-kvalifikationskamp lørdag i Parken.
Men selvom Sverige dermed har fået forstærkning, kommer vores naboer formentligt til at undvære forsvarspilleren Peter Hansson, som har en skade i læggen.