Administration 

Utilfredse vælgere raser over DF: ”Ikke længere pensionisternes parti”

Vælgerne er ikke tilfredse med DF, hverken i meningsmålingerne eller på Facebook. - Jeg kan godt forstå, at de havde håbet på mere, men man skal have 90 mandater for at have et flertal, siger gruppeformand Peter Skaarup. (Foto: Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix)

På Facebook viser flere tidligere og nuværende DF-vælgere deres utilfredshed med partiet.

Efter 20 år hvor det næsten kun er gået fremad for Dansk Folkeparti, vender vælgerne nu partiet ryggen. I den nyeste meningsmåling fra Epinion står Dansk Folkeparti til at miste hver tredje vælger.

Utilfredsheden viser sig også på Facebook, hvor Dansk Folkepartis side drukner i kritiske kommentarer.

En af de kritiske røster er John Madsen, der kommenterer på en video af gruppeformand Peter Skaarup, der fortæller om det nyeste ”løft” i folkepensionen, som partiet har sikret pensionisterne i forbindelse med Finansloven. John Madsen giver ikke meget for Peter Skaarups budskab og skriver, at han ikke længere vil stemme på partiet.

John Madsen er folkepensionist efter 45 år på arbejdsmarked og har stemt Dansk Folkeparti, siden partiet blev stiftet, men han føler ikke, de valgte politikere har holdt, hvad de lovede.

- Nu vil jeg ikke sige noget ondt om brugtvognsforhandlere, men DF minder sgu efterhånden om dem. De siger bilen er helt fin, og så falder den sammen, når man kører sin første tur. DF har ikke holdt, hvad de lovede omkring at gøre det bedre for folkepensionister, uddyber han over for Avisen.dk.

Lilli Bjerre Sønnichsen underviser til dagligt i møbelpolstring og kommenterer sjældent på Facebook-opslag, men hun følte ikke, at videoen med Peter Skaarup stemte overens med hendes virkelighed.

Hun føler, hendes stemme blev spildt til sidste valg og mener, at det er komisk, at Dansk Folkeparti stadig påstår, at man er et parti, der kæmper for sociale ydelser. Hun er ikke imponeret over, hvad Dansk Folkeparti har opnået de sidste fire år.

- 11 kroner har min mand fået om måneden, det er jo ikke engang nok til en is! Jeg synes faktisk, det er til grin, at de gør sådan et stort show ud af det. De er ikke længere pensionisternes parti, uddyber hun over for Avisen.dk.

Se videoen, der fik de utilfredse vælgere til tasterne, herunder. Artiklen fortsætter efter videoen.

Selvom Dansk Folkepartis gruppeformand, Peter Skaarup, anerkender, at 11 kroner ikke er meget, så mener han, at Dansk Folkeparti har gjort, hvad partiet kunne med det, de havde.

- Jeg kan godt forstå, at de havde håbet på mere, men man skal have 90 mandater for at have et flertal. Det er også svært, når nogle hele tiden siger, DF bestemmer det hele, og andre kritiserer os for at gøre for lidt. Men det er jo demokratiets vilkår, vi må spille spillet, siger han til Avisen.dk

Hvem skal man ellers stemme på?

En af de meget kritiske røster på Dansk Folkepartis Facebook-side er Pernille Vermund, der er formand for Nye Borgerlige. Hun kritiserer blandt andet i en kommentar Dansk Folkeparti for at bilde folk ind, at der ikke længere er problemer med ikke-vestlige indvandrere.

Peter Skaarup giver dog ikke meget for Nye Borgerliges frontale angreb på Dansk Folkepartis Facebook-side.

- Som politisk parti burde man fremhæve sin egen politik frem for at kritisere andre. Jeg synes faktisk, de i stedet burde være aktive på deres egne sider. Facebook lever jo også sit eget liv på den måde, men vi vil hellere præstere på Christiansborg og i virkeligheden end på nettet, siger han til Avisen.dk.

Debatten raser dog ikke kun på Facebook. Torsdag mødtes Pernille Vermund og DF-formand Kristian Thulesen Dahl til en debat i virkelighedens Sønderjylland.

John Madsen og Lilli Bjerre Sønnichsen er dog stadig i tvivl om, hvem der får deres kryds til næste valg.

John Madsen kan ikke se et etableret parti, der tager folkepensionisterne seriøst, så han regner med at stemme blankt. Han ønsker et opgør med folkepensionen, som den er i dag.

- Vi folkepensionister bliver behandlet som udskud. Jeg vil helst have, at de fjernede alle de forskellige ydelser efterløn, fradrag og gud ved hvad og bare gav os en borgerløn, som vi selv kunne administrere. Hvorfor skulle man pludselige ikke kunne administrere sine egne penge, bare fordi man er blevet pensionist? siger han til Avisen.dk

Det er udlændingepolitikken, der gør, at Lilli Bjerre Sønnichsen regner med at stemme Dansk Folkeparti til næste valg. I hendes øjne bliver man nødt til at gå til ekstremerne.

- Jeg synes, min sidste stemme er blevet spildt, men jeg stemmer på dem igen, fordi jeg godt kunne tænke mig, der blev samlet mere op på udlændingepolitikken. Hvis man skal have noget igennem i dag, føler jeg, at man bliver nød til at gå til et yderparti, siger hun til Avisen.dk.

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen