Kenneth Lyngbøg fra Nyborg blev for lidt over en måned siden anholdt for væbnet røveri mod Super Spar for øjnene af sin kone og hendes to små børn.
I dag er sigtelsen frafaldet, og den rigtige røver er varetægtsfængslet. Episoden har givet familiefaren psykiske problemer, skriver Fyens Stiftstidende.
Selv om Kenneth Lyngbøg kan se frem til en erstatning på 2200 kroner, kan han ikke slippe sagen. Han har store psykiske problemer, og føler sig brugt og smidt ud af politiet. Pengene rækker ikke engang til at dække psykologregningen.
"Jeg har haft svært ved at gå op og handle, og har det i det hele taget problemer med at komme ud blandt folk. Når de så finder ud af, at det ikke er mig, stikker de mig 2200 kroner og smider sagen ud," siger Kenneth Lyngbøg, der også fortæller, at resten af familien er stærkt påvirket, af det, der er sket.
Han er ikke tidligere straffet, og familien anser sig selv som en helt almindelig familie.
"Jeg har altid haft det godt med politiet, men det har jeg ikke mere. Jeg har ikke tillid til det, de laver," siger Kenneth Lyngbøg.
Politiet i Nyborg ønsker ikke at kommentere den konkrete sag, men beklager, at der har været en uretmæssig anholdelse.