Flere end 100 millioner amerikanere rammes i disse dage af ekstremt høje temperaturer.
Store dele af USA oplever varmegrader omkring 35 grader, og i byer som Baltimore, New York og Washington DC kan man komme op på 38 grader i denne uge. Det vil være de højeste temperaturer i den amerikanske hovedstad siden 2016, fortæller CNN.
Vejrkort over USA viser tydeligt, hvor heftig varmen er over det meste af USA. Det er stort set kun de nordligste stater, der ikke er ramt, mens den knaldrøde farve i resten af landet matcher de temperaturer, der er i Sahara.
USA koger. (Foto: Windy.com)
Ifølge CNN har mellom 75 og 120 millioner indbyggere nu i en uge haft temperaturer, der har ligget over gennemsnittet for sommeren i 2023. Og de to normalt varmeste måneder ligger og venter forude.
Sidste år døde over 2.300 mennesker i USA som følge af hedebølger. Et tal, der ventes at blive højere i 2024.