USA vil snart kaste sig ud i endnu en krig, men denne gang kun fra luften. Det siger den russiske generaloberst Leonid Iwaschow i et interview med det landsdækkende russiske nyhedsbureau, RIA Novosti.
- Jeg er ikke et øjeblik i tvivl om, at der være en operation - eller mere præcist - en voldsom aktion mod Iran, siger Leonid Iwaschow, der også er vicepræsident i Akademiet for geologisk videnskab.
Russiske medier har det seneste stykke tid spekuleret i en mulig amerikansk operation mod Iran under navnet Bid . Ifølge ugebladet Argumenty Nedeli indledes aktionen på langfredag 6. april, skriver den venstreorienterede hjemmeside Modkraft .
Leonid Iwaschow vurderer, at beslutningen om af angribe Iran kommer efter pres fra Israel og forskellige israelske lobbyister i USA. På en konference tidligere på måneden besluttede den pro-israelske lobby The American Israeli Public Affairs Committee at bakke om om George W. Bush s administration, hvorefter den amerikanske Kongress besluttede at trække et forslag, der krævede at Bush fik tilladelse til at angribe Iran.
- Vi konkluderede uden tvivl, at operationen ville finde sted, siger Leonid Iwaschow til RIA Novosti.
Ifølge ham bliver der ikke tale om brug af landstyrker men derimod massive luftangreb mod forskellige militærstrategiske punkter. Leonid Iwaschow vil ikke afvise muligheden for, at USA vil bruge mindre atomvåben i et eventuelt angreb.
Kosekvensen af et angreb vil højst sandsynligt blive paniktilstand i Iran, hvilket kan åbne for et magtskifte.
- Det vil udløse en magtkamp og derefter en fredsaktion, der har som mål at indføre et pro-amerikansk styre i Teheran, siger Leonid Iwaschow til RIA Novosti.
Han opfordrer samtidig medlemmerne af FN s sikkerhedsråd til at samles for at diskutere et amerikansk angreb på Iran og mulige tiltag til at forhindre det.
USA har sammen med resten af det internationale samfund været stært kritisk over for Iran, fordi landet ikke vil opgive sit atomprogram. Amerikanske diplomater har hidtil fastholdt, at landet ønsker en diplomatisk løsning på problemet, men har ikke ville tage fuldstændig afstand fra tanken om en militær indgriben.