Eleverne blev overfaldet af fire ukendte, tyske andengenerationsindvandrere, der gik til angreb med brandslukkere.
De blev alle undersøgt for lungeskader. Fire elever klagede over åndedrætsbesvær, og de tilbragte natten på et hospital i Berlin.
Ifølge politiet var de fire unge kommet ind på herberget for at tale med en dansk kvinde, da de pludselig hev to brandslukkere frem og tømte dem.
Eleverne, der kommer fra Rens Ungdomsskole i Sønderjylland, indåndede de ætsende dampe, da de i panik løb ud af deres værelser.
- Da de åbnede op for de store ildslukkere, så det jo ud, som om det brændte, og vi fór alle ud af værelserne. Bagefter så der forfærdeligt ud, og nogle piger var meget kede af det. Sådan noget skum svier jo i halsen, og brandvæsen og lægerne på stedet tilså eleverne, fortæller Rens Ungdomsskoles forstander Olav Velds over mobiltelefonen til TV2.
Rejsegruppen på 105 elever og lærere kunne torsdag morgen fortsatte deres rejse til Krakow som planlagt.