Det er ikke længere drømmene, der styrer valget af uddannelse for de unge, når tømmermændene har lagt sig efter studenterfesterne.
Hvis jobmulighederne ser dårlige ud, så bliver drømmen lagt på hylden.
"Der er ikke særligt højt til loftet i forhold til, hvad de unge drømmer om. Der er ikke længere langt mellem det, du kan kalde drømme, og det man faktisk kan gøre. De unge søger i højere grad hen mod det realistiske," siger Noemi Katznelson, der er leder på Center for Ungdomsforskning ved Danmarks Pædagogiske Universitetsskole, til Kristeligt Dagblad.
I takt med, at finanskrisen har taget til, er de unge blevet mere bevidste om arbejdsløshed. Derfor vælger de i højere grad en branche, hvor de har størst muligheder for at få succes.
"Allerede i folkeskolen ser man unge, der tænker over, hvad de vil, og hvilken retning de skal gå med henblik på at få arbejde. Det er et meget langt perspektiv, når man er 16 år," siger Noemi Katznelson.