Administration 

Undgå lang salgstid og stort nedslag: Sæt den rigtige pris på din bolig

PRM / Undgå lang salgstid og stort nedslag: Sæt den rigtige pris på din bolig

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

Pressemeddelelse fra Boligsiden.dk

Når du sætter din bolig til salg, er det vigtigt at finde lige nøjagtig punkt, hvor udbudsprisen passer med det, køberne vil betale. Ikke mere, ikke mindre. På den måde kan du undgå de bekymringer, der følger med, når man har en bolig til salg i lang tid. Problemet er, at lige netop prissætningen er den sværeste disciplin af dem alle.

Nu viser en helt ny opgørelse fra Boligsiden.dk, at det ikke bare er vigtigt, men helt afgørende, at du mestrer den vanskelige disciplin. Opgørelsen afslører nemlig en enslydende tendens i landets fem regioner: At nedslaget bliver højere, jo længere tid det tager at sælge din bolig. Og går der mere end et år, stiger rabatten til 10 procent. Desuden ved vi fra en undersøgelse fra maj 2018, at boliger, der er sat ned undervejs i udbudsforløbet, bliver solgt langt billigere, end boliger der bliver solgt til første udbudspris.

"De fleste købere forventer at få nedslag i prisen, når de køber en bolig. Den forventning stiger kraftigt, jo længere tid boligen er til salg, for køberen ved godt, at du er ved at være mør og bare gerne vil sælge og komme videre. Som sælger er det derfor også afgørende at undgå følelsen af panik. Det arbejde starter ved den allerførste prissætning, og det gælder fra Nordjylland til Hovedstaden og alt derimellem," siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.dk.

Bliv tryg ved din ejendomsmægler
Og så er vi egentlig tilbage, hvor vi startede: Ved kunsten at finde lige præcis den pris, der passer til det marked, boligen skal konkurrere på. Her kommer ejendomsmægleren ind i billedet.

"Sætter du prisen for højt, bliver din bolig ikke solgt, salgstiden stiger, og du bliver i bedste fald utålmodig. Derfor er det vigtigt, at du finder en ejendomsmægler, der har lokalt kendskab og erfaring med at prissætte i lige nøjagtig det område, din bolig ligger i. Og så skal det være en, du er tryg ved. For når du har valgt ejendomsmægler, skal du lytte til den prissætning, han foreslår. Det giver dig den største chance for at lave et salg, du er tilfreds med - også selv om prisen måske er lavere, end du havde håbet på," siger Birgit Daetz.

Find den rigtige ejendomsmægler i Find Mægler på Boligsiden.dk. Her kan du finde kontaktoplysninger på landets ejendomsmæglere og se, hvor mange boliger de har solgt i dit område, og hvor tilfredse deres kunder har været.

Sammenhæng mellem nedslag og salgstid:

Interval (salgstid i dage)

Region Hovedstaden

Region Midtjylland

Region Nordjylland

Region Sjælland

Region Syddanmark

0-10

-0,4 %

-0,2 %

-0,5 %

-0,3 %

-0,2 %

10-30

-1,3 %

-1,4 %

-1,7 %

-1,0 %

-1,6 %

30-90

-3,6 %

-3,9 %

-3,9 %

-3,0 %

-3,7 %

90-180

-6,0 %

-6,1 %

-6,0 %

-5,6 %

-6,0 %

180-365

-7,4 %

-8,1 %

-8,1 %

-7,7 %

-8,1 %

365-

-8,8 %

-10,6 %

-10,4 %

-9,4 %

-10.6 %

(Tabellen er lavet på baggrund af handlen med villaer og rækkehuse siden 2014. Boligerne er gjort sammenlignelige ved at indføre en række restriktioner i udvælgelsen: Boligen skal koste mellem 1,5 og 5 millioner kroner (2,5 og 8 millioner kroner i Region Hovedstaden), skal være bygget mellem 1960 og 1990, have et areal på mellem 120 og 160 kvm. og have et energimærke i klasse C eller D. Kilde: Boligsiden.dk)

Kontakt:

Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør for Boligsiden.dk Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk, mobil: 21210284

Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her:

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning

Restauranten
Mad og drikke

Ny restaurant sigter efter Michelin-stjerner

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt: Politiet kæder dem til to knivoverfald

dansk politi
Krimi

Bilist snakkede i mobil - politiet kørte bag ham

Is
Nyheder

Her er danskernes sommer-favoritsnacks

tørre øjne
Sundhed

Tørre øjne efter skærmtid? Denne simple regel kan hjælpe

dansk politi
Krimi

17-årig jagtet med kniv på skole: Politiet søger vidner

Kongelige Norge - Harald go Haakon
Kongelige

Kong Harald er død - flaget går på halv stang i Oslo

retten i Roskilde
Krimi

Teenagere brændte udviklingshæmmet med cigaret og filmede det

Myrdet mand
Krimi

Politiet offentliggør nu billeder af dræbt mand - Genkender du ham?