Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) vil fra 2024 indføre et nyt system, der erstatter klubturneringerne Champions League og Europa League, som vi kender dem i dag.
Et system med op- og nedrykning og med flere medvirkende klubber kan blive modellen fremover.
Det fortæller Lars-Christer Olsson, der er præsident i European Leagues - sammenslutningen af europæiske fodboldligaer.
Uefa fortalte interesseorganisationen om idéerne på et møde i schweiziske Nyon onsdag.
- De har tanker om op- og nedrykning. Det er et andet system, end det vi har i dag. Tanken er også, at flere klubber skal være involveret, siger Lars-Christer Olsson ifølge nyhedsbureauet NTB.
I det nuværende system deltager i alt 80 klubber i gruppespillet i Champions League og Europa League.
European Leagues har modsat sig planerne om en ændring af Champions League, der er kommet fra ECA - sammenslutningen af europæiske fodboldklubber.
Forslaget fra ECA favoriserer Europas største klubber, der ønsker at være fast inventar i Champions League hvert år.
- Der er ikke stor forskel på de planer, som Uefa præsenterede i dag, og ECA's forslag, der blev lækket i marts, siger Lars-Christer Olsson.
Han har ikke yderligere kommentarer, inden Uefa 17. maj orienterer sine 55 medlemslande på et møde i Budapest.
Uefa vil offentliggøre det kommende system næste år.
/ritzau/AP
/ritzau/AP
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.