Klokken er 12.35: En mørk kvinde vrider sig i hænderne. »Jeg er nervøs. Men jeg har øvet mig meget. Rigtig meget,« siger hun.
10 minutter senere forsvinder hun ind bag en dør, hvor der er klistret en gul seddel op.
»Eksamen – Vær stille,« står der med store bogstaver.
Den første indfødsretsprøve er i gang, og på VUF Frederiksberg har 21 næsten-danskere tilmeldt sig. På landets sprogskoler skal i alt 848 udlændinge denne dag til prøve i dansk historie og samfundsforhold for at kunne blive statsborgere.
De skal besvare 40 spørgsmål om alt fra, hvornår vi fejrer grundlovsdag til, hvad Danmarks udenrigsminister hedder, og hvilke lande, der grundlagde EF i 1950"erne. Mindst 28 svar skal være rigtige. Der er nul hjælpemidler, men deltagerne har kunnet øve sig på spørgsmålene på nettet.
12.50: Nervøsiteten breder sig. Deltagerne har sat sig ved små skriveborde. Lotte Darre, der arbejder på VUF Frederiksberg, siger, at de har en time til at besvare spørgsmålene. Hun gør en dyd ud af, at ingen må forlade lokalet det sidste kvarter. Det viser sig hurtigt at være ganske overflødigt. Så bliver dørene lukket.
Ingen tøven
13.07: Den første pakker sammen og går kun syv minutter efter, prøven er begyndt.
»Jeg tænkte: Hvad sker der,« fortæller Lotte Darre efterfølgende.
Men da hun ser, hvem det er, tænker hun, at han må have haft let ved spørgsmålene.
13.34: 27-årige Bernardo Lopez fra Mexico City er den sidste deltager, der storsmilende forlader lokalet. 24 minutter, før prøven egentlig slutter. En række farvestrålende ørenringe dingler fra hans ører, og et regnbuefarvet bælte stikker ud under T-shirten. Han kom til Danmark for syv år siden for at blive gift og er kommet direkte fra en matematik-eksamen et andet sted i huset, hvor han går på HF.
»Heldigvis var det meget nemt, for jeg vil gerne være dansk statsborger. Jeg elsker danskernes frihedsrettigheder i forhold til for eksempel aborter og homoseksuelle,« forklarer han.
I lokalet ved siden af pakker Lotte Darre prøverne sammen. Fire udeblev fra prøven, som er gået over al forventning.
»Ingen havde problemer. Ingen tøvede, så det er meget opløftende,« siger hun, før hun hiver eksamens-skiltet ned fra døren.
Nu er der kun tilbage at vente. Svarene skal rettes af en censor, før næsten-danskerne i løbet af et par uger ved, om testen er bestået.
Hvis udlændinge vil søge om dansk
statsborgerskab, skal de bestå en prøve i dansk historie og
samfundsforhold og svare rigtigt på 28 ud af 40 spørgsmål.
Fem spørgsmål er aktuelle. Resten kommer fra en spørgsmålsbank med 200 spørgsmål, som kan læses på www.nyidanmark.dk.
848 udlændinge havde tilmeldt sig den første prøve, der i går
blev afholdt på landets sprogskoler. De nye krav gælder for de omkring
9.000 ansøgere, der har søgt om indfødsret fra og med 12. december 2005.