I ugerne op til det tyske valg kan der pludselig dukke hackede dokumenter og oplysninger op fra det tyske parlament.
Mistanken retter sig ifølge Tysklands indenrigsminister, Thomas de Maizière, mod dokumenter fra 2015.
- En stor mængde data blev taget under hacking af Forbundsdagen i 2015, siger de Maizière.
Han siger, at Rusland vil forsøge at påvirke valget, som det også skete i USA under valgkampen mellem Donald Trump og Hillary Clinton.
Der er valg til Forbundsdagen 24. september.
Tyske myndigheder har længe advaret om russisk hackeraktivitet.
Der er ingen aktuelle tegn på, at russerne støtter et bestemt parti eller en politisk kandidat, uddyber chefen for Tysklands nationale efterretningstjeneste, Hans-Georg Maassen.
Virksomheder og myndigheder i dele af verden blev i sidste uge udsat for et større hackerangreb, der gik værst ud over Ukraine.
Tyskland har ikke beviser for, at russere stod bag det angreb, understreger Maassen.
Ukraine har beskyldt Rusland for at stå bag.
/ritzau/Reuters
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.