Den tyske finansminister, Olaf Scholz, har fået flest stemmer i en afstemning om formandskabet hos de tyske socialdemokrater, SPD.
Det står klart lørdag, hvor resultatet af afstemningen blandt SPD's medlemmer er blevet offentliggjort. Scholz sikrer sig dog ikke det nødvendige flertal til at undgå en ny afstemning i næste måned.
Scholz, der stiller op sammen med Klara Geywitz fra det østlige Tyskland, sikrede sig 22,7 procent af stemmerne.
Lige efter finansministeren kom Norbert Walter-Borjans med 21 procent af stemmerne. Han stillede op sammen med parlamentsmedlem Saskia Esken.
De to førende kandidater er uenige om, hvorvidt SPD skal fortsætte i koalition med CDU og søsterpartiet CSU.
Scholz ønsker at fortsætte i koalitionen, der ledes af forbundskansler Angela Merkel. Walter-Borjans ønsker, at socialdemokraterne forlader koalitionen.
Der skal nu stemmes igen i november, inden partiet ved en konference i december officielt godkender den nye formand.
SPD's cirka 430.000 medlemmer har de seneste to uger kunnet stemme på deres foretrukne formand enten online eller via brev.
I alt seks kandidatpar kæmper om at afløse tidligere formand Andrea Nahles.
Nahles stod i spidsen for SPD fra april 2018 til juni 2019. Hun trak sig efter et skuffende valg for partiet ved europaparlamentsvalget i maj.
/ritzau/dpa
/ritzau/dpa