Kig op! Og hop til siden.
Det kan meget vel være det bedste råd til weekenden.
Efter uger med frostgrader, rammer termometret positive tal, og tusindvis af meterlange issyle vil rive sig løs.
"Det kan ske ret hurtigt - på en time eller to - så med det samme, man registrerer, at termometret kommer på plus, skal man altså kigge op," advarer Andreas Nyholm fra TV2 vejret.
Det gælder især jyderne, hvor tre grader ved Vestkysten og i Nordjylland hurtigt kan forandre en bytur til utur. Kap derfor istapperne ned eller respekter afspærringerne, lyder opfordringen fra meteorologen.
En istap, der falder fra bare første sals højde opnår en fart af 30 km/t - nok til at forvolde stor skade på fodgængere nedenunder.
Plusgraderne kommer, fordi vinden skifter og lørdag blæser ind fra Nordsøen.
Men allerede søndag skifter vejret endnu engang, fordi et lavtryk melder sig på banen.
"Det ser ud til at blive et stort sneområde som dækker hele landet. Vi kan se frem til mellem 10 og 20 centimeter sne," siger Andreas Nyholm.
Især nordjyderne får et ordentligt nys fra kong vinter, og kan derfor få svært ved at møde på arbejde eller i skole mandag.
"De steder, hvor der kommer 10-20 cm, der kan det godt give problemer med trafikken igen," fortæller han.
Vinden bliver dog kun let til frisk, så meteorologen spår ikke de store problemer med fygning, som vi har set de sidste par dage.