Indbyggerne langs kysterne i Det Indiske Ocean kan ånde lettet op.
Det ser nemlig ikke længere ud som om, en tsunami vil hærge kyststrækningen alligevel.
Myndighederne frygtede ellers det værste, da et stort jordskælv tidligt i morges ramte øgruppen Andamanerne i Det Indiske Ocean med en styrke på 7,6 på richterskalaen.
Derfor blev der med det samme udsendt et tsunami-varsel for Indien, Myanmar, Indonesien, Thailand og Bangladesh, men efter flere timers ro, mener myndighederne altså ikke længere, at beboerne har noget at frygte og har derfor trukket advarslen tilbage. Det skriver Reuters.
"Vi holder øje med situationen, men alting ser ud til at være normalt indtil videre. Det ser ud til, at vi har været heldige," siger Rajesh, der er embedsmænd i 'The Indian National Center for Ocean Information'.
Skrækken havde dog allerede forinden sat sine tydelige spor hos indbyggerne.
"Vi løb alle ud så hurtigt som muligt, og er ikke vendt tilbage, fordi vi frygter et efterskælv. Alting rystede, vi var alle meget, meget bange. Folk kaldte hinanden ud af deres hjem og stimlede sammen udenfor," siger butiksejeren Subhasis Paul fra byen Diglibur i det nordlige Andaman, der ligger tæt på det sted, hvor jordskælvet havde sit epicenter.
Også Japan blev ramt af et jordskælv her til morgen. Skælvet målte 6,6 på richterskalen og havde sit epicenter 150 kilometer fra Tokyo. En mindre tsunami på omkring 60 cm er i den forbindelse blevet observeret langs Japans Stillehavskyst.