Tidligere præsident Donald Trump har indvilget i at mødes med det amerikanske forbundspoliti, FBI, for at blive afhørt om det attentat som præsidentkandidaten blev udsat for tidligere i juli.
Det oplyser embedsmænd fra FBI.
Ifølge Kevin Rojek, som er specialagent ved FBI, vil afhøringen af Trump være en standard afhøring af et offer, "lige som vi ville gøre med ethvert andet offer for en forbrydelse under alle andre omstændigheder".
- Vi ønsker at få hans perspektiv på, hvad han observerede, siger Kevin Rojek.
FBI har endnu ikke lagt sig fast på et motiv for attentatet, hvor Donald Trump blev ramt på øret af en kugle eller fragmenter af en kugle. Det skete ved et vælgermøde i delstaten Pennsylvania 13. juli.
Donald Trump kom ikke alvorligt til skade.
Den formodede gerningsmand, 20-årige Thomas Matthew Crooks, blev skudt og dræbt af Secret Service-skytter, umiddelbart efter at Trump og tre mænd blandt publikum blev ramt af skud.
En mand mistede livet, mens to andre mandlige deltagere blev såret.
Ifølge FBI lader det til, at Thomas Matthew Crooks var en "enspænder", og der er ikke identificeret nogen medsammensvorne.
FBI har talt med en række personer, som kendte eller interagerede med Crooks, herunder familiemedlemmer, kolleger og tidligere lærere og klassekammerater.
- Vi har erfaret, at vedkommende var meget intelligent, gik på college og opretholdt en stabil beskæftigelse, siger Kevin Rojek.
- Hans primære sociale omgangskreds lader til at være begrænset til hans nærmeste familie, da vi mener, at han havde få venner og bekendte, lyder det videre.
Ifølge embedsmænd fra FBI har Thomas Matthew Crooks' forældre sagt, at de ikke på forhånd havde kendskab til deres søns plan.
- Vi finder, at det er troværdigt på dette stadie, siger Kevin Rojek.
Ifølge embedsmænd fra FBI har Crooks foretaget 25 køb, der er relateret til skydevåben og yderligere seks køb af kemiske stoffer, der kan bruges til at fremstille sprængstoffer.
Direktøren for FBI, Chris Wray, har tidligere fortalt, at Crooks blandt andet havde søgt efter attentatet på John F. Kennedy på internettet, før skyderiet fandt sted.
Han havde blandt andet lavet en søgning på Google 6. juli, hvor han spurgte, "hvor langt væk var Oswald fra Kennedy?".
Lee Harvey Oswald blev i 1963 anholdt og sigtet for drabet på USA's daværende præsident, John F. Kennedy. Præsidenten blev skudt og dræbt ved en paradekørsel i Dallas, Texas.
Ifølge Kevin Rojek lavede Crooks også søgninger relateret til kraftværker, masseskyderier, improviserede sprængladninger og attentatet på Slovakiets premierminister, Robert Fico, som fandt sted i maj.
/ritzau/AFP