Musikken og larmen fra årets Smukfest kører for alvor på de sidste dampe.
Mange gæster har forladt pladsen efter ugens festligheder, og ifølge festivalen har der været tale om en nærmest perfekt udgave af Smukfest i år.
Det siger festivalens indholdschef, Trine Bang.
- Vi har haft en festival, som har været utrolig godt afviklet. Den har været både smuk, god, flot og stabil, siger Trine Bang.
Stabil var lydforbindelsen dog ikke hele vejen igennem undervejs på landets næststørste musikfestival.
Da Andreas Odbjerg onsdag åbnede festivalens største scene, Bøgescenen, røg lyden fuldstændig.
Det skete, da koncerten skulle til at kulminere med hittet "I morgen er der også en dag". Det resulterede i en mindre folkeudvandring fra pladsen.
Teknikproblemet afbrød popsangerens koncert og udskød samtidig Sanne Salomonsens efterfølgende show med mere end en halv time.
Et døgn efter var der også en afbrydelse til popsangeren Thor Farlovs natkoncert. Og billedet gentog sig også kortvarigt under lørdagens show med succesduoen Ukendt Kunstner.
Lydproblematikken til festivalens koncerter har Smukfest ikke villet kommentere trods flere forespørgsler i retning af arrangørerne og tekniske medarbejdere.
I stedet fremhæver Smukfest, at det overordnede indtryk fra årets festival har været i top.
- Smukfest har 44 år på bagen, og vi er verdensmestre i at afvikle en festival. Vi har kæmpe erfaring, og det kan man bare se derude, siger indholdschefen.
Særligt fremhæver Trine Bang, at festivalen lykkedes med at håndtere de mange tusinde mennesker uden for lange køer og for meget trængsel.
- Publikumsoplevelsen på Smukfest er så stærk, og det er Smukfests store styrke.
Årets udgave af Smukfest har hen over ugen haft 60.000 dagligt besøgende. Festivalpladsen med musikprogrammet åbnede onsdag 7. august og løber til og med søndag.
/ritzau/