Mens tv-seerne lørdag aften kunne sidde og glæde sig over, at Danmark endelig fik en medalje ved OL i Paris - kunne to danskere også fryde sig over, at de hver især vandt en million kroner i Lotto.
Begge vindere blev udtrukket i Lottos ugentlige ekstratrækning, Millionærchancen.
Den første million blev vundet på en kupon, der var købt hos Menu i Viborg, og der var desuden en gevinst på 70 kroner på kuponen.
Denne vinder har Danske Spil endnu ikke været i kontakt med - så tjek gerne din kupon, hvis du har en sådan liggende fra i lørdags.
Den anden million blev vundet af en af Danske Spils kunder i Nordjylland, der spiller med via sit PLUS-abonnement, så her går pengene direkte ind på kontoen.
Aftenen før - altså fredag - var der ingen danske medaljer at glæde sig over, men for en enkelt heldig dansker fra Vestegnen vest for København var det nok til at leve med.
Vedkommende havde nemlig, via sin mobiltelefon, spillet med i Eurojackpot fredag aften, og det resulterede i hele to gevinster. Først en lille gevinst på 108 kroner, og dernæst en kæmpe gevinst på hele 1.857.638 kroner.
Mens der blev uddelt to gange 1.000.000 kroner, så var der ingen heldige vindere af førstepræmien, og det er efterhånden nogle uger siden, at det er sket.
Det betyder, at puljen, der skal spilles om på lørdag, er helt oppe på vanvittige 20.000.000 kroner. Sidste gang, der blev vundet en præmie i Lotto i den størrelsesorden, var helt tilbage i december 2021, hvor en heldig dansker vandt hele 22 millioner kroner.