Administration 

Transvestitten kommer ikke til jobsamtale

De transseksuelle står med et svært valg. Hvis de står frem, er det for langt de fleste ensbetydende med arbejdsløshed

Louise har sendt op mod 100 ansøgninger og har selv en annonce på nettet for at få et job. Hun har ikke været til en eneste samtale.

Hun søger ellers bredt inden for kontor og rengøring, men skriver åbent i sin ansøgning, at hun er transvestit. Hun skriver det, fordi hun synes, arbejdsgiverne skal vide, hvad de får.

”Men som transvestit er det ekstremt svært at få et fast arbejde, og man bliver mødt med mange fordomme hos arbejdsgiverne. På mange ansøgninger får man slet intet retur. På trods af, at jeg tror, at arbejdsgiverne i de fleste tilfælde vil få en uhyre stabil og pligtopfyldende arbejdskraft, fordi det er så svært at få andet job,” skriver Louise, der vil være anonym.

Louise er ikke alene. De foreninger, der repræsenterer transseksuelle og transvestitter melder alle om, at medlemmerne har det svært på arbejdsmarkedet.

Der findes ikke tal på, hvor mange transkønnede, der er i Danmark.

Men i udenlandske undersøgelser er det en-to procent af befolkningen, altså 50.000 – 100.000 danskere. I 2008 lavede Casa en levevilkårsundersøgelse for Landsforeningen for Bøsser, Lesbiske, Biseksuelle og Transpersoner. Her sagde op til 62 procent af de transkønnede, at de aldrig havde talt med nogen om deres tanker om køn.

Men de transseksuelle og transvestitter, der lever det ud, skal være klar til at kæmpe hårdere for at få et job

”Man kan ikke bevise det, men der er helt sikkert transkønnede, der ikke får job eller bliver fyret på grund af det, men det bliver meget sjældent italesat, at det er årsagen,” siger Sebastian Svegaard, talsperson for transpolitiks udvalg i Landsforeningen for Bøsser, Lesbiske, Biseksuelle og Transkønnede (LGBT).

Han mener, at der er langt flere transpersoner, end de fleste tror. Men jo mindre omverdenen er opmærksom på det, jo nemmere er det på arbejdsmarkedet. Enten ved at personen skjuler det, eller fordi kønsforvandlingen er perfekt.

”Det er nemmest, hvis man har job, når man springer ud, eller man ikke bliver nødt til at afsløre sin fortid, med mindre man er klar til det. Nogle har jo haft de samme job i 20 år, og man fyrer sjældent en betroet medarbejder, fordi han begynder at gå i kjole."

Han mener også, det er nemmere at være åben transperson, hvis man er betroet medarbejder.

"Ligesom med mange andre ting, er det et klassespørgsmål. Jo lavere man er i hierarkiet, jo nemmere kan man bare kan skiftes ud med en anden på jobbet,” siger Sebastian Svegaard.

Pernille Feline, Formanden for TID - Transvesititforeningen i Danmark, er en af dem, man ikke lægger mærke til i hverdagen. Hun arbejder i et mandefag på en stor fabrik, hvor ganske få kender til deres kollegas liv som Pernille. Det eneste, der er at se til daglig, er de meget lange negle.

”Jeg orker ikke være pige på arbejde og blande tingene samme. Jeg har det fint med bare at skifte nogle gange om ugen. På mit tidligere job havde jeg kundekontakt, og hvis nogen spurgte til neglene, svarede jeg, at jeg var transvestit, og så fik vi en fin snak om det. Men jeg risikerede da hver gang, at kunden ringede ind til min chef og sagde, ”den tekniker vil vi fandeme ikke have”. Det skete aldrig, men det kommer nok an på, hvordan man er som person,” siger Pernille Feline.

Hun mener, der er forskel på hvad de forskellige arbejdspladser og fag kan tolerere.

”Det er helt klart sværere at få job som transkønnet. Især i mandefag brandmand, elektriker eller på boreplatforme. For kvinder, der gerne vil være mænd, er det også svært. Det er en form for diskrimination, at man ikke kan være åben om det på jobbet, men Danmark er ikke modent til det endnu, selvom jeg synes det bliver langsomt bedre,” siger Pernille Feline.

Problemerne er størst for de transkønnede, der på grund af deres kønsidentitet vælger at leve fuldt ud som det modsatte køn i forhold til det køn, de fik tildelt ved fødslen.

Tina Thranesen har Thranesen.dk, Danmarks største hjemmeside om kønsidentitet og transkønnede og er selv transvestit.

Hun kritiserer, at transkønnede ikke er nævnt i lovene om forbud mod diskrimination og forskelsbehandling.

"Transkønnede er godt nok omfattet af lovenes beskyttelse, men fejlagtigt under punktet om 'seksuel orientering'. Transkønnethed er ikke en seksuel orientering – det er en kønsidentitet."

Transkønnede er omfattet af samme bestemmelser som alle andre, når de søger arbejde.

"De er imidlertid dårligere stillet. Arbejdsgiverne er meget tilbageholdende med at ansætte en transkønnet og behøver jo ikke at begrunde den manglende ansættelse, " siger Tina Thranesen.

Tina Thranesen råder til, at man ikke siger noget om sin transkønnethed på forhånd, men møder op til ansættelsessamtalen som det køn, man vil leve som.

"Det er ikke hensigtsmæssigt, at kommer som kvinde den ene dag og mand den anden. Især ikke, hvis man har kundekontakt. Ens kolleger kan også have svært ved at forholde sig til det. Man er nødt til at vælge, og så være åben om det både ved ansættelsessamtalen og over for kollegerne. Arbejdsgiveren må jo ikke spørge om en ansøgers seksualitet. Det samme gælder om en jobansøgers kønsidentitet, men arbejdsgiveren vil nok ikke kunne skjule sin forundring. Derfor er det vigtigt at være åben og forklare om sin kønsidentitet."

Hun kender både til dem, der har store problemer med at få job, og de tilfælde, hvor det går godt.

”Det lykkedes da ind i mellem. Jeg kender en, der fik job som administrerende direktør i en virksomhed med 40-50 ansatte, men hun kunne også fremlægge et fornemt c.v. fra den lange karriere hun havde haft som mand, og var åben til ansættelsessamtalen og fik talt igennem, at hendes køn ikke ville indebære besvær for virkesomheden,” siger Tina Thrane.

Trans-hvad?

En transvestit et menneske, som ønsker at klæde og føle sig som det andet køn. Transvestisme findes i alle kulturer verden over og er kendt gennem historien. Den er uafhængig af køn, uddannelse og beskæftigelse og kan opstå både for mænd og kvinder.

 

En transseksuel er et menneske, som føler, at han/hun er født i den forkerte krop. Den ultimative løsning for en transseksuel er en total transformation gennem hormonbehandling, socialisering med det ønskede køn samt kønsskifte-operation.

Kilde: T-gruppen, Landsforeningen for Bøsser, Lesbiske, Biseksuelle og Transpersoner

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexlegetøjsshop med nyt millionunderskud

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 

19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback