Det danske aktiemarked forblev på autopilot torsdag, trods en begivenhedsrig optakt. Den amerikanske centralbank præsenterede onsdag aften nye specifikke mål for, hvilken udvikling i inflation og arbejdsløshed, den vil acceptere for at fastholde det lave renteniveau. Samtidig blev EU-politikerne natten til torsdag enige om et fælles banktilsyn, men ingen af nyhederne kunne for alvor bevæge markedet.
- Vi er så langt inde i december, at porteføljen efterhånden er ved at være på plads inden årets udgang, og der er ikke den helt store risikoappetit i markedet mere. Det er derfor, at vi ikke ser de helt store bevægelser, siger chefhandler i Danske Bank Mads Zink til Ritzau Finans.
C20-indekset sluttede 0,6 pct. lavere i niveau 497,77. DSV var den mest stigende C20-aktie, men lukkede blot 1,2 pct. højere i 139,90 kr. I bunden af C20 endte Nordea med et fald på 1,7 pct. til 52,05 kr. uden at der var nyt fremme.
Der var der til gengæld fra Lundbeck, der fik godkendt sin registreringsansøgning for depressionsmidlet Brintellix af de amerikanske sundhedsmyndigheder. Milepælen udløste i sig selv en betaling fra partneren Takeda på 50 mio. dollar, endnu inden selskaberne ved, om myndighederne vil give grønt lys for markedsføring.
Ifølge tidsplanen er det nu målet, at gennemgangen af registreringsansøgningen afsluttes 2. oktober næste år - præcis et år efter, at ansøgningen blev indsendt.
Lundbeck sluttede med en stigning på 0,1 pct. til 98,95 kr efter at være handlet så højt som 100,70 kr.
Fremgangen kom i et marked, hvor der var en overvægt af kursfald. Forsikringskoncernen Tryg endte 0,7 pct. lavere i 415 kr., efter at have annonceret en nye dividendepolitik, der indebærer, at 60-90 pct. af resultatet efter skat vil blive udloddet til aktionærerne.
- Forventningen i markedet, som jeg vurderer det, og som også var min vurdering, var et årligt udbytte på omkring 80 pct. fremadrettet. Og jeg havde samtidig sat næsen lidt op efter, at der måske endda ville være en eller anden form for minimum, altså et beløb i kr. og øre, som så ville betyde, at man i dårlige år kunne være nødt til at udbetale mere end årets overskud, siger Jyske Banks Tryg-analytiker, Christian Hede, til Ritzau Finans.
I bunden af C20 lå også GN Store, der faldt 1,7 pct. til 79,10 kr., samt William Demant, der bakkede 1,5 pct. til 483,70 kr. Der var intet nyt fremme om høreapparatproducenterne.
Blandt sidepapirerne kunne Genmab berette om nye fremskridt i sit samarbejde med Lundbeck om skabelsen af nye humane antistoffer til behandling af sygdomme i centralnervesystemet. Milepælen udløste en betaling fra Lundbeck på 1 mio. euro. Genmab, der også sikrede sig en milepæl på 2 mio. dollar onsdag fra partneren Janssen, steg 1,5 pct. til 82,50 kr.
Imens rendte Harboes Bryggeri ind i et kursfald på 0,6 pct. til 84 kr. efter at have gjort status for andet kvartal af 2012/13. Dårligt sommervejr var blandt forklaringerne på en nedjustering af årsforventningerne med 10 mio. kr.
Markedsleder Carlsberg faldt 0,4 pct., selv om den britiske storbank Barclays hævede sit kursmål for aktien til 525 kr. fra tidligere 495 kr. per aktie.
En spritny købsanbefaling af Össur fra Danske Markets havde til gengæld effekt og sendte den islandske proteseproducents aktie op med 2 pct. til 7,55 kr. Danske Markets indledte sin dækning med et kursmål på 9 kr.
Det færøske olieselskab Atlantic Petroleum steg 0,8 pct. til 182 kr., efter at have udvidet sine rettigheder i den britiske del af Nordsøen med køb af andele på 25 pct. i licenserne Orlando og Kell i den britiske del af Nordsøen. Prisen er 3,4 mio. dollar her og nu og 30,6 mio. dollar, når handelen lukkes.
/ritzau/FINANS
Jakob Dalskov +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk