Administration 

Politiet erkender: Vi overvåger danske billister

Søren Pape Poulsen (K) skal redegøre for sagen overfor Folketinget. (Foto: Foto: Bax Lindhardt/Scanpix)

Rigspolitiet indrømmer, at man gemmer overvågningsbilleder i mere end 24. Det møder skarp kritik.

Ved grænseovergange, færgeruter, motorveje og andre trafikale knudepunkter står der rundt om i Danmark 106 kameraer, som registrerer de forbikørende bilers nummerplader.

Kameraerne er en del af et overvågningssystem, som politiet bruger til at opklare og forebygge kriminalitet, og skiftende justitsministre har gang på gang fremhævet, hvor godt det fungerer. Men nu viser det sig, at politiets brug af systemet til en omfattende registrering af alle forbipasserende bilister kan være på kant med persondataloven. Det skriver Information.

For Rigspolitiet har anlagt en meget "vid fortolkning" af reglerne på området, siger Peter Blume, der er professor i persondataret ved Københavns Universitet.

- Min umiddelbare vurdering er, at den ikke er inden for skiven, siger han til avisen.

Overvågningen af bilister kan i grove træk deles op i to kategorier. Hvis en nummerplade bliver scannet, og bilen eksempelvis mangler forsikring, syn, er efterlyst internationalt eller stjålet, må politiet gemme oplysninger om det såkaldte 'hit' i mindst tre måneder og op til to år.

De data, der gemmes, er typisk oplysninger om, hvor bilen er set, hvornår og et oversigtsbillede af bilen.

Hvis bilen derimod ikke giver et 'hit' i politiets databaser, er reglerne anderledes. Oplysninger om bilister, som ikke er mistænkt for noget, skal som udgangspunkt slettes igen straks eller inden for senest 24 timer.

Gemmere i længere tid

Men i praksis gemmer de stationære kameraer oplysninger om alle forbipasserende bilister i 30 dage, bekræfter Rigspolitiet over for Information. Det gælder også, selvom bilisterne ikke er mistænkt for nogen lovovertrædelser.

Den oplysning har før været nævnt ganske kort i en artikel i Ekstra Bladet, men det er først nu, sagens fulde omfang kommer frem.

Den omfattende overvågning af samtlige forbipasserende bilister skyldes Rigspolitiets fortolkning af en særlig undtagelsesbestemmelse i reglerne. Hvis oplysningerne bliver indsamlet som led i en "målrettet politiindsats", må politiet gemme oplysningerne i op til 30 dage. Også selv om bilisterne ikke er mistænkt for noget. Det kræver blandt andet, at den "målrettede" indsats er "tidsmæssigt og geografisk afgrænset". Det er Rigspolitiets fortolkning af denne regel, som nu vækker kritik.

Rigspolitiet mener nemlig, at reglen om, at indsatsen skal være geografisk afgrænset, godt kan betyde, at overvågningen dækker alle politikredse - altså hele landet. Og kravet om en tidsmæssig afgrænsning betyder ifølge politiet bare, at der skal sættes et slut- og starttidspunkt for den målrettede indsats.

Det viser dokumenter, som internet-aktivisten Christian Panton har fået aktindsigt i hos Rigspolitiet og delt med Information.

I praksis betyder det altså, at de 106 stationære kameraer rundt om i landet gemmer oplysninger om alle forbipasserende bilister i 30 dage, oplyser Rigspolitiet til Information.

Undetagelsen er blevet reglen

Politiets fortolkning af reglerne undrer Jesper Lund, der er formand for IT-Politisk Forening. Han henviser til, at Datatilsynet i 2015 slog fast, at en opbevaring af oplysningerne i 30 dage "kun under visse omstændigheder vil kunne ske inden for rammerne af persondataloven".

- Men realiteten er, at Rigspolitiet har gjort undtagelsen til hovedreglen. De gemmer stort set alle 'no-hits' i 30 dage. Jeg kan ikke forstå, hvordan det kan være inden for rammerne af persondataloven  siger Jesper Lund.

Juraprofessor Peter Blume var i 2015 med til at udarbejde Datatilsynets udtalelse om spørgsmålet. Han havde personligt ikke forudset, at Rigspolitiet ville kunne tolke udtalelsen så bredt, som det er tilfældet.

- I Datarådet går vi ud fra, at når vi træffer en afgørelse, så bliver den overholdt - specielt af offentlige myndigheder. Men det her virker mere vidtgående, end det var meningen, siger Peter Blume.

Han tilføjer, at borgere har mulighed for at klage til Datatilsynet, som så vil kunne tage sagen op igen.

Uskyldige kan mistænkes

Jesper Lund fra IT-Politisk Forening frygter, at den omfattende brug af systemet vil betyde, at uskyldige kan ende med at blive mistænkt for forbrydelser, alene fordi de har befundet sig på et bestemt sted på et bestemt tidspunkt.

- Rigspolitiet har selv nævnt, at det kan være et tegn på menneskesmugling, hvis en bestemt bil kører frem og tilbage over grænsen mange gange. Men der kan jo være alle mulige andre forklaringer. Måske har du en elskerinde i Flensborg. Så er det ubehageligt, hvis politiet pludselig tropper op på din hjemmeadresse, og det er konen, der åbner døren, siger han til Information.

Enhedslistens Henning Hyllested siger, at de nye oplysninger viser, at overvågningen er mere omfattende end han "nogensinde havde forestillet" sig. Han vil nu bede justitsminister Søren Pape Poulsen (K) redegøre for sagen over for Folketinget.

På grund af ferie har det ikke været muligt at få et mundtligt interview med en repræsentant fra Rigspolitiet om kritikken af systemet. Men i en udtalelse til Information skriver Rigspolitiet, at deres brug af nummerpladescannerne er i overensstemmelse med de gældende regler på området.

Rigspolitiet skriver også, at "politiet ikke må søge efter nummerplader, som ikke har tilknytning til en konkret sag".

Desuden mener Rigspolitiet, at automatisk nummerpladegenkendelse er et "stærkt værktøj", når det gælder bekæmpelse af eksempelvis rocker- og bandekriminalitet samt organiseret indbrudskriminalitet, menneskehandel, narkotikakriminalitet og omrejsende kriminelle.

dansk politi
Krimi

På flugt fra politiet: Ramte lygtepæl og stak af igen

Limfjorden Rundt
Underholdning

47 skibe indtager Limfjorden med stor finale i Skive

marked
Underholdning

Gratis høstmarked søndag byder på smagsprøver, musik og historie

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Skuespillerne
Film og TV

Nu kommer filmen om historien om Soundboks

Claude AI
Nyheder

AI breder sig: Halvdelen af virksomheder prioriterer kun lidt træning

Fårup sommerland
Nyheder

Nordmændene vender tilbage: Fårup oplever markant fremgang

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær