Administration 

Medie: Børn misbrugt i hemmeligt rum på asylcenter

Langeland Kommune blev i sidste uge hårdt kritiseret, fordi kommunen havde hemmeligholdt to sager om muligt sexmisbrug af asyldrenge begået af to kvindelige ansatte på børnecenter Tullebølle. (Foto: Foto: Lasse Hansen/Scanpix/arkiv)

Ældre børn har angiveligt misbrugt mindre børn i et særligt indrettet rum på loftet på asylcentret Præstekærgaard.

Langeland Kommune - der driver 11 asylcentre flere steder i landet - har tilbageholdt oplysninger om en hidtil ukendt sexsag mellem asylbørn i endnu et af kommunens asylcentre - Præstekærgaard ved Faaborg. Her har ældre børn angiveligt misbrugt mindre børn i et særligt indrettet rum på loftet. Men hverken den politiske ledelse eller offentligheden har fået kendskab til sagen, beretter Radio24syv.
 
Helle Kortsen, leder af Præstekærgaard, orienterede den 28. januar 2016 lederne af de øvrige asylcentre, kommunen driver, om sagen. Det skete ifølge Radio24syvs oplysninger i begyndelsen af et møde i lederkredsen, hvor 10-12 ledere fra kommunens asylcentre og repræsentanter fra Langeland Kommune deltog. Mødet fandt sted under deltagelse af asylchef Ulrik Pihl og foregik på hans kontor i Humble på Langeland.
 
"Der var blevet fundet et loftrum på Præstekærgaard, hvor der havde været mere end doktorlege. Rummet skulle være blevet spærret af. Mistanken gik på, at de ældre børn havde udnyttet de yngste seksuelt," fortæller en kilde fra Langeland Kommune, som taler på betingelse af anonymitet, til Radio24syv.
 
Også Kent Nielsen, dengang leder af asylteltlejren i Næstved - der ligeledes blev drevet af Langeland Kommune - bekræfter oplysningerne.
 
"Det er korrekt, at centerlederen orienterede os om, at der på Præstekærgaard havde været en sag om seksuelle overgreb, begået mod drenge. Det blev oplyst, at der var fundet et slags rum på loftet, hvor overgrebene var foregået, og vi fik at vide, at det rum nu var spærret af. Vi drøftede kort sagen og jeg sagde, at det var vigtigt, at der blev gjort notater om sagen, at ting blev skrevet ned og dokumenteret og sendt videre i systemet. Udlændingestyrelsen skulle selvfølgelig orienteres om det. Asylchef Ulrik Pihl var også til stede. Han sagde, at diskussionen ikke skulle foregå i den kreds, men han lovede, at ledelsen ville tage affære. Jeg hørte ikke siden mere til sagen," siger den daværende lejrchef til Radio24syv. 
 
Radio24syv rettede allerede den 24. oktober 2016 henvendelse til centerleder på Præstekærgaard Helle Kortsen, der her nægtede at have hørt om sagen. Konfronteret med, at andre personer bekræfter sagen, erkender hun dog tre dage senere over telefon at have talt usandt og beklager forløbet:
 
"Det var en fejl, og det var dumt," siger Helle Kortsen til Radio24syv.
 
Heller ikke borgmester Bjarne Nielsen (V) blev orienteret om sagen før i fredags og det alene på baggrund af Radio24syvs henvendelse.
 
Allerede i august søgte Radio24syv om aktindsigt i indberetninger og sager fra Langeland Kommune omhandlende seksuelle krænkelser eller mistanke om dette.
 
Men den 13. september anfører kommunens jurist efter et møde med asylchef Ulrik Pihl og daværende asyldirektør Sisi Eibye, at "i forhold til indberetninger om seksuelle krænkelser kan vi ikke give aktindsigt, da der ikke foreligger indberetninger om disse forhold."
 
Hverken sex-sagen fra Tullebølle eller denne sag om seksuelle forhold på Præstekærgaard bliver nævnt i afgørelsen.
 
Langeland Kommune blev i sidste uge hårdt kritiseret, fordi kommunen havde hemmeligholdt to sager om muligt sexmisbrug af asyldrenge begået af to kvindelige ansatte. Sagen blev meldt til politiet, men ikke indberettet til Udlændingestyrelsen.
 
Også i denne sag har ledelsen i asylsystemet ønsket at holde historien væk fra offentligheden, mener tidligere centerleder Kent Nielsen.
 
"Jeg fik på mødet i januar det indtryk, at centret ikke ønsker at få sagen ud, da der er tale om et kulturelt, afghansk fænomen, hvor små drenge servicerer ældre med skopudsning og altså også sex," fortæller Kent Nielsen til Radio24syv.
 
Derfor bad asylchef Ulrik Pihl om, at sagen ikke skal diskuteres, og at ledelsen vil tage sig af sagen, husker Kent Nielsen.
 
Den nye sag er ikke meldt til politiet, oplyser Fyns Politi i en mail til Radio24syv. Heller ikke fungerende kommunaldirektør og borgmester Bjarne Nielsen (V) blev informeret om de alvorlige mistanker. Til gengæld oplyser social- og familiechef Charlotte Jensen, at sagen er indberettet til Udlændingestyrelsen, som kommunen er forpligtet til, ligesom der er taget hånd om de implicerede børn. Ifølge hende er der tale om en sag fra juli 2015. Hvorfor den først tages op på ledermødet den 28. januar er uklart.
 
Radio24syv har tirsdag forgæves forsøgt at få en kommentar fra drifts- og logistikchef Ulrik Pihl. Han bekræfter kendskab til sagen, og siger, at alt er foregået efter bogen. Ellers har han ingen yderligere kommentarer. Radio24syv har ikke kunne træffe Borgmester på Langeland Bjarne Nielsen (V) for en kommentar.
 

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset