Administration 

Jobcenter-ansatte Bigman vil i byrådet: Med mig kan der opstå nye måder at gøre tingene på

Jobcenter-ansatte Bigman Nkunkununu (S). (Foto: Foto: Pressefoto/Socialdemokratiet )

Kun få med ikke-vestlig baggrund stiller op til kommunvalget. En af dem er jobcenter-ansatte Bigman Nkunkununu (S).

Knud, Anne, Per, Christina, Finn og Laura.

Sådan lyder det, når man går årets kandidatliste til kommunal - og regionsrådsvalget igennem. Her er ikke mange med navnet Mahmoud og Ahmed. Faktisk har kun 43 ud af i alt 1.544 kandidater en ikke-vestlig baggrund.

Det viser en opgørelse, som TV ØST har foretaget.

Kun 3 procent af kandidaterne er indvandrere og efterkommere. Til sammenligning er det i Region Sjælland 6 procent af befolkningen, der er indvandrere og efterkommere. Det svarer til, at der er 50 procent underrepræsentation sammenlignet med befolkningen, og det kan der ifølge Yosef Bhatti, valgforsker i lokaldemokrati ved Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd, være flere forklaringer på.

- Mange har ikke været så lang tid i landet, man er måske vokset op med et andet politisk system, og man har ikke fået det ind med modermælken, siger Yosef Bhatti til TV ØST.

Han peger desuden på, at noget af forklaringen har at gøre med de karakteristika indvandrere generelt har. At stille op - og blive valgt - som kommunalpolitiker hænger sammen med uddannelse, og den gennemsnitlige uddannelse er kortere blandt indvandrere, end den er blandt befolkningen generelt.

- Der er også nogle der kommer fra ikke-demokratiske lande, hvor der er endnu mere, man skal lære, tilføjer Bhatti.

Spørger man de kandidater, der stiller op, som selv har en anden etnisk baggrund end dansk, hvad de tænker om, at der ikke er flere, der stiller op, bliver stemningen lidt trykket.

Bigman Nkunkununu stiller op for Socialdemokratiet i Vordingborg Kommune. Han kommer oprindeligt fra Zimbabwe, men har været i Danmark i 30 år.

- Jeg tror, de ikke stiller op, fordi de er usikre. Det skyldes frygt. Men det tager også lang tid at tilegne sig viden om det politiske system. Det har taget lang tid for mig, siger Bigman Nkunkununu.

I Kalundborg Kommune glæder Mustapha Badr sig dog over, at han ikke længere er den eneste med anden etnisk baggrund i kommunalpolitik. Mustapha Badr stiller op for Mangfoldighedslisten og er født i Beirut.

- Jeg kan huske dengang, jeg var den eneste, siger Mustapha Badr.

Men som byrådskandidaten med libanesiske siger:

- Det er virkelig ærgerligt, at vi ikke er flere.

Socialdemokraten Bigman Nkunkununu, der er ansat som virksomhedskonsulent i jobcentret i Næstved, har dog ikke haft nogle negative oplevelser ved at stille op til kommunalvalget. Han synes faktisk, det kan være en fordel.

- Nogle gange skal der komme nogle nye ind i et system, for at der kan opstå nye måder at gøre tingene på, siger han.

Tre dage efter Bigman Nkunkununu havde hængt sine valgplakater op, delte den kendte Instagram'er, Anders Hemmingsen, hans valgplakat, som fik 30.000 likes.

Folk fortsætter med at skrive til mig, fortæller Bigman Nkunkununu:

- De skriver, at de vil stemme på mig på grund af mit navn, eller når jeg er til arrangementer, spørger folk, hvem der kan sige mit efternavn hurtigt fem gange i træk. Jeg har ikke oplevet noget negativt. Tværtimod. Folk siger til mig, at jeg bliver statsminister og, nu vi får vores egen Obama.

Forskellige studier viser, at der er en sammenhæng mellem etnicitet og valgdeltagelse.

- Det har betydning, om der stiller nogen op i ens lokalområde med ens egen etnicitet, og om man selv stemmer. Hvis der er nogle, der ligner dig selv, kan du identificere dig med dem, og derfor er der større tendens til, at du stemmer. Hvis du er tyrker, er du måske bedre til at mobilisere tyrkiske vælgere, end hvis du er dansker, forklarer valgforsker Yosef Bhatti.

Det kan Mustapha Badr i Kalundborg godt nikke genkendende til.

- Selvfølgelig har det betydning for vælgerne. Vi viser jo andre med samme baggrund som os, at man kan gøre en forskel. Det er derfor, jeg stiller op, fordi jeg tror på, at jeg kan gøre en forskel, siger Mustapha Badr.

Under forrige kommunalvalg i 2013, var der 43,1 procent indvandrere fra ikke-vestlige lande, der stemte og 38,9 procent efterkommere fra ikke-vestlige lande, der stemte på landsplan.

Sammenlignes nydanske unge med etnisk danske unge, er valgdeltagelsen dog meget lav. Eksempelvis stemmer 20-årige etnisk danske unge næsten dobbelt så hyppigt som jævnaldrende efterkommere med ikke-vestlig baggrund.

- Valgdeltagelsen og det her med at stille op bider hinanden i halen, konstaterer Yosef Bhatti og fortsætter:

- Hvis der var flere der stiller op, var der nok flere der stemte, og så havde du også større chance for at blive valgt ind og et større incitament for at stille op. Hvis man generelt kunne få indvandrer og efterkommere til at stemme mere, var der måske også flere, der ville stille op.

Hvis vi har et mål om et repræsentativt demokrati, er det derfor ikke nok med anden etnisk baggrund, der stiller op til kommunalvalget. Men at løse den problematik fra et samfundsmæssigt synspunkt er ifølge valgforsker Yosef Bhatti ikke helt nemt.

- Der er ikke nogen lette løsninger. Det er fint at tale om det, så man bliver bevidst om, at der er en underrepræsentation, siger han.

Men det ville hjælpe endnu mere, hvis de forskellige partier og lokallister var særligt opmærksomme på problemet, påpeger Yosef Bhatti:

- Man kan som politisk parti være opmærksom på, at der er nogle erfaringer, man mangler i sit parti og så være bedre til at prøve at rekruttere kandidater, talenter, med den her baggrund, ligesom man kan være mere opmærksom på at få kvindelige og unge kandidater.

https://www.tveast.dk/artikel/skaev-fordeling-der-er-kun-faa-indvandrere-blandt-kandidaterne-til-kommunalvalget

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen