Fire ud af ti erhvervsaktive danskere holder under tre ugers ferie i sammenhæng. Det svarer til en million mennesker. Og når vi er på ferie, står to tredjedele af arbejdsstyrken til rådighed, hvis der kommer mails, opringninger og sms fra jobbet, skriver Politiken lørdag.
Det viser en helt ny befolkningsundersøgelse, baseret på interviews med godt 2.000 danskere, repræsentativt udvalgt af Userneeds for Ingeniørforeningen, IDA.
- Det er foruroligende, at folk har så dårlig samvittighed over for jobbet, at det er svært at tage tre ugers ferie, for det er vigtigt at koble af en gang imellem. Udfordringen er, at vi tit brænder for det, vi laver og gerne påtager os et ekstra ansvar. Men det kan man ikke holde til nonstop i 40 år. Det nytter ikke at tænke på arbejdslivet som en spurt. Det er jo et maraton, vi skal kunne holde til i mange år, siger Juliane Marie Neiiendam, formands for Ansattes Råd i IDA, der bl.a. arbejder for at forbedre medlemmernes arbejdsmiljø.
Juliane Marie Neiiendam mener, at arbejdspladsens ledelse har et ansvar for at udstikke nogle klare rammer. Så man får holdt sin ferie og ikke bliver forstyrret.
Thomas Milsted, forfatter og generalsekretær i stresstænketanken, synes, at en ferie på mindre end tre uger for 40 procent af arbejdsstyrken lyder som en farlig kurs.
- Med det stressniveau mange har i dag, har de brug for tre uger for at komme hjem i sig selv, siger Thomas Milsted.
Rasmus Lund-Nielsen, erhvervspsykolog har udgivet bogen 'Tilbage efter stress', og han er kritisk overfor det faktum, at to tredjedele i befolkningsundersøgelsen fra IDA tillader arbejdspladsen at forstyrre ferieidyllen.
- I et stressperspektiv kan det være problematisk hele tiden at være til rådighed. Vi har brug for at komme helt ned og lade det afslappende parasympatiske nervesystem tage over, uden krav, uden beslutninger, siger Rasmus Lund-Nielsen.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.