Storbritanniens premierminister, Tony Blair, besøger nu Danmark. Blair ankommer med et fly mandag, hvor han skal mødes med statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) for at tale om situationen i Irak.
På vej til NATO-topmøde i Riga gør Tony Blair holdt i Danmark for at diskutere udviklingen i Irak og drøfte EU og NATO-spørgsmål med den danske statsminister.
Figh har tidligere sagt, at Danmark er særlig tæt forbundet med Storbritannien - ikke mindst fordi de to lande opererer i de samme områder i Irak.
Mødet med premierminister Blair finder sted i Statsministeriet på Christiansborg. Først skal statsministeren og premierministeren mødes under fire øjne. Derefter er der fællesmøde, hvor embedsmænd også deltager, efterfulgt af et fælles pressemøde i Statsministeriets Spejlsal. Efter en arbejdsfrokost flyver både Fogh og Blair videre til Riga for at deltage i NATO?s topmøde samme dag.