I sagen om gruppevoldtægten mod en 17-årig pige, der fandt sted natten til søndag i Albertslund, er der nu anholdt yderligere to mænd.
"Vi har anholdt to unge mænd på 23 år fra Albertslund. Den ene kom til stationen og meldte sig selv kl. 9.15 i morges, og den anden anholdte vi på vedkommendes bopæl, også i morges" fortæller Steen Ørskov Larsen efterforskningsleder fra Københavns Vestegns Politi til Newspaq.
I alt er fem unge mænd blevet anholdt i sagen. De kender alle hinanden, og nogle af dem er også kendt af politiet i forvejen.
Efterforskningslederen mener, at politiet med dette skridt nu har fået sat navn på alle relevante personer, og hertil formiddag skal de to sidste så sigtes og afhøres i sagen.
"Så må vi se om en jurist senere i dag vurderer, om der er grundlag for at fremstille dem i grundlovsforhør," fortæller Steen Ørskov Larsen til Newspaq.
Den 17-årige pige har ifølge politiet forklaret, at hun blev voldtaget af fem unge mænd, da hun deltog i en fest i en lejlighed. Overgrebet sluttede først, da hun havde held til at slippe fri og banke på hos overboen.