Et tidligt rødt kort var afgørende, da Manchester City vandt 2-0 over Arsenal på Emirates Stadium i Premier League.
På forhånd var historien ikke på Citys side, da holdet ikke har vundet på Arsenals stadion siden 1975 i Premier League. Derfor åndede gæsterne måske lettet op, da Arsenal efter små 10 minutter modtog et rødt kort.
Arsenal-forsvarer Laurent Koscielny greb fat i Edin Dzeko, der røg til jorden i straffesparksfeltet efter at have været alene med målmanden. Den aktion udløste fortjent rødt kort og straffespark til City.
Heldigvis for Arsenal fik målmand Wojciech Szczesny benet på bolden, der derefter ramte stolpen og røg tilbage i hænderne på Szczesny.
Den værste fare var forbi, men resten af kampen var op ad bakke for Arsenals tilbageværende 10 mand. City fik overtaget med kampen, og holdet pressede på for at få scoret.
Det skete, da et hurtigt frispark et stykke uden for straffesparksfeltet fangede hjemmeholdet på hælene, da James Milner modtog bolden og sendte den op i det fjerne hjørne til 1-0.
Kort tid efter fik Dzeko igen en hovedrolle, da han let kunne sende bolden i mål til 2-0, efter at Szczesny fik blokeret et forsøg fra Carlos Tévez.
Efter pausen var det svært at se, hvordan Arsenal skulle komme igen. Størstedelen af spillet foregik også på hjemmeholdets banehalvdel.
Med et lille kvarter igen indkasserede City-forsvarsspilleren Vincent Kompany et rødt kort for en tackling med dupperne forrest.
Det gav Arsenal fornyet energi, og den sidste del af kampen var mere lige. Trods det formåede hjemmeholdet dog aldrig at komme igen, og City kan tilføje tre point til tabellen.
Arsenal måtte undvære Mikel Arteta, der er ude med en lægskade, mens Gervinho er til African Nations Cup. Det samme er Manchester Citys to brødre Kolo og Yaya Touré.
/ritzau/