I den ruinerede by leder redningsarbejdere stadig efter livstegn, men chancerne for at finde flere overlevende efter jordskælvet i Christchurch er umådeligt små.
I dag meddelte politiet, at det officielle dødstal er 113. 200 er endnu savnet.
Udenrigsministeriets Borgerservice oplyser, at man har været i kontakt med 256 danskere i New Zealand, der alle er i god behold. De new zealandske myndigheder melder indtil videre ikke om nogen danske omkomne.
Der er dog to danskere, man ikke har kunne få fat på endnu.
"Man kan sagtens være bekymret, men erfaringen viser, at det kan tage en uge eller mere, før vi får kontakt til dem. De kan for eksempel være i en naturpark, hvor der er dårligt signal eller ude at sejle på et skib. Der bliver under alle omstændigheder fulgt op på situationen," siger Ole Neustrup fra Udenrigsministeriets Borgerservice.