To danskere surfere befinder sig på øgruppen Samoa, der i aftes blev ramt af en tsunami.
Susanne Shine fra den danske ambassade i Australien oplyser dog til Nyhedsbureauet Newspaq, at de to surfere skulle være i god behold.
"Vi har ikke kendskab til, at der skulle være danskere blandt de omkomne. Men det er klart, at vi følger situationen nøje blandt vores kontakter på øerne. Vi har også kendskab til, at der er to danske turister på Samoa. De skulle være i sikkerhed og er i kontakt med deres familier," siger Susanne Shine til Newspaq.
Udenrigsministeriets borgerservice bekræfter overfor Newspaq, at de to turister er på surf-ferie i Samoa.
Den voldsomme flodbølge, der ramte øgruppen tidligt onsdag morgen lokal tid, var forårsaget af en kraftigt jordskælv i havet ud for øgruppen. Skælvet målte 8,3 på richterskalaen.
Og bare fem minutter efter skælvet skyllede tsunamien ind over øerne, der flere steder kun ligger få centimeter over havets overflade. De internationale nyhedsbureauer beretter om store ødelæggelser på øerne. Bl.a. er hele landsbyer forsvundet i havet. Lige nu forsøger redningsfolk og lokale at finde overlevne i vandmasserne og man graver efter lig i sandet.
Opdateres...