Mindst en person er såret, efter to bomber er eksploderet på den franske ferieø, Korsika. Bomberne var rettet mod en regeringsbygning og en politistation i hovedstaden Ajaccio. Bomberne har medført voldsomme materielle skader, men har ikke kostet liv.
- Politifolkene, som var på vagt i gården, hvor granaten eksploderede, blev ikke ramt. Men det er et miraktel, for den landede ganske nær ved dem, siger statsanklager Jose Torel til nyhedsbureauet AFP.
Politiet mistænker korsikanske seperatister at stå bag bombeattentaterne. De har i et kvart århundrede kæmpet for et selvstændigt Korsika, som er løsrevet fra moderlandet Frankrig. Tidligere onsdag annullerede den franske domstol et regionalt valg, som skulle have fundet sted på øen i marts måned, skriver BBC.
Om bombeattentaterne er forbundet med domstolens afgørelse, står endnu uklart.
Hvert år sprænges flere hundrede bomber på Korsika.