Det er to år siden, Anne-Elisabet Hagen pludselig forsvandt. Siden er fokus blevet rettet mod hendes mand, milliardæren Tom Hagen, som er blevet sigtet for drab eller medvirken til drab på sin kone.
Han har hele tiden nægtet sig skyldig, men har ellers været tavs. Indtil nu. For i anledning af to års dagen har han indvilget i at stille op til et interview med NRK.
- Lisbeth og jeg har oplevet, at vi har haft et godt ægteskab. Men vi har haft bump på vejen som alle andre. Det er ikke noget at lægge skjul på, siger Tom Hagen blandt andet og adresserer dermed politiets motiv: Problemer i ægteskabet.
Da konen forsvandt, fandt Tom Hagen et meget omtalt trusselsbrev fra formodede gerningsmænd, som hævdede at have bortført Anne-Elisabeth og nu krævede løsepenge. Politiet håndterede da også i starten sagen som en kidnapningssag, men siden sidste år har det været teorien, at hun blev slået ihjel. Og at hendes ægtemand stod bag.
Det bliver Tom Hagen naturligvis også spurgt til i interviewet:
– Har du gjort det?
–Nej det har jeg ikke.
– Har du spillet en rolle i forsvindingen?
– Nej, det har jeg heller ikke haft. Der er tegnet et billede af mig som drabsmand. Og det er tungt, siger Tom Hagen blandt andet.
Tidligere på året blev han fængslet. Politiet måtte dog løslade ham efter ti dage, da der ikke var beviser nok mod ham. Tom Hagen er dog fortsat sigtet for drab, selv om han nu er på fri fod.
– Det har været to svære år. Tomhed er et frygteligt ord, og man forstår det ikke, før man selv oplever det, siger Tom Hagen, der havde været gift med Anne-Elisabeth Hagen 49 år, da hun forsvandt.
Anne-Elisabeth Hagen forsvandt for præcis to år siden. Ritzau Scanpix