Administration 

Test: 4 x mini-elbiler El-ternativer

Biler
Fire små biler i en collage
Dacia, Fiat, Honda og Opel konkurrerer om bedste el-bybil. Se, hvem som vinder. (Foto: Per Kuskner)

Avisen.dk har været ude at køre i fire små elbiler, som alle kan noget unikt, men også har deres fejl og mangler.

Elbiler bliver sprøjtet ud som aldrig før. Over halvdelen af alle nye biler solgt herhjemme er elektrificerede. Godt nok mest hybrid- og plugin-hybrider, men de små fuldt elektriske biler er også populære, og de er geniale til byboeren eller pendleren, der ikke skal særlig langt i hverdagen. 

For det er sådan med elbiler (endnu da), at jo større de er, jo større kapacitet på batteriet og dermed længere rækkevidde. 

Avisen.dk har de seneste uger testet fire meget forskellige af slagsen: Japanske Honda e, italienske Fiat 500e, Fransk/rumænsk/kinesisk Dacia Spring og tyske (nu franske) Opel Corsa-e.

Fiat 500 e

En blå Fiat
Den er nærmest nuttet i sit udtryk og Fiat 500e kunne lige så godt have haft en rolle i Disney's "Cars". Foto: Per Kuskner

Pris fra: 190.090 kr.

Den er ikke stor, men den er godt nok lige så charmerende, som første gang, den kom frem i 2007 (faktisk blev den jo født helt tilbage i 1957), og tog verden med storm. Især herhjemme, hvor Fiat 500 hurtigt blev mærkets mest solgte bil. Også selv om de er bittesmå, og ja, skal vi bare være flinke og sige, at de er ok. at køre, men så heller ikke mere.

Der er nu kommet andre (elektriske) boller på suppen, og elversionen af den lille Fiat er virkelig velkørende. Den er hurtig, letkørt og i Range-køremode, hvor den regenererer strøm hele tiden, er det som at køre en radiobil. Man bruger sjældent bremsen, da den motorbremser, hver gang du slipper speederen. 

En lille bil ved siden af en kæmpe SUV
En Fiat 500 fylder ikke meget i billedet ved siden af den gigantiske Chevrolet Suburban fra USA. Foto: Per Kuskner

Den nye model er heldigvis blevet både lidt bredere, lidt højere og lidt længere. Og selv om det kun er seks cm. i bredden og længden samt tre cm. i højden, vi taler om, mærker man tydelig forskel fra de forrige modeller. Den føles ikke mere som en frakke, man tager på, men som en ok. rummelig bybil at sætte sig ind i, uden dog at voksne vil fløjte af glæde af at sidde på bagsædet i længere tid. Den kommer som cabriolet til 22.000 kr. mere og med en lille ekstradør bagtil skal du lægge 15.000 kr. oveni prisen.

En Fiat indeni
Noget mere plads er det blevet til her bagtil. Foto: Per Kuskner

En Fiat bagfra
Også bagfra er det en charmebøf. Foto: Per Kuskner

En Fiats lille bagagerum
Her er lige plads til en pose morgenbrød fra bageren og ikke meget andet. Foto: Per Kuskner

Stort minus er, at bagagerummet stadig kun rummer 185 liter og mindste model kun kører med et 24 kWh-batteri, som rækker sølle 160 km. på en opladning. Så gå efter de lidt større på 42 kWh, som giver op til 320 km, men så ryger prisen også op tæt på den kvarte million.

**** Fire stjerner

En lille bil på en kirkeplads
Super-lækkert design - en bil fra fremtiden. Foto: David Solovej

Honda e

Pris fra 299.500 kr.

Hvis der var en bil i testen, der kunne få fodgængernes hoveder til at dreje af led og få anerkendende thumbs-up fra andre medtrafikanter, så var det Hondas lille futuristiske e-model.

Den ligner ingen andre, er sjov og retro som Fiat’en også engang var, og indvendigt er designet som sad man i en dagligstue med dets brune paneler og store skærme med en skov (!) som pauseskærme. Meget anderledes og funky. Også de to elektroniske sidespejle, som man først så på den store Audi e-tron, men som ikke rigtig har skubbet det gammeldags sidespejl ud i grøften, gør Honda e speciel og anderledes.

En Honda indeni
Velkommen ind i loungen... Foto: David Solovej

En Honda bagfra
Også bagfra kan Hondas design en masse. Foto: David Solovej

Honda e kører kvikt og relativt præcist og ligger godt på vejen. Men den har en del irritationsmomenter: Tag f.eks. de overdrevne advarselsfunktioner. Man kan ikke bakke ud fra en tæt indkørsel uden at nødbremsen hakker i, og det samme gælder, hvis man sænker farten for en fodgænger langt fremme. Det ender med at blive mere farligt end sikkert. Og en lille detalje mere, så er knap til sædevarme for tæt på knæet, hvis du er over 185 cm., så får man ufrivilligt tændt for den. Ydermere kører den ikke meget mere end 160-80 km. ved blandet kørsel på fuld opladning, og det er ikke meget.

De store skærme har heller ikke en super hurtig responstid/touch-speed. Man kan heller ikke swappe mellem de to skærme, når man kører, så en af skærmenes funktioner er ubrugelig, da du ikke kan nå den ovre ved passagersiden.

en Honda indeni med et knæ
Knæet støder på knappen til sædevarmen hele tiden - dumt! Foto: David Solovej

Den er sjov, ser spøjs ud og vækker opsigt, men den er for dyr og har for mange småfejl og al for kort rækkevidde.

*** Tre stjerner

En rød bil i en rød port
Opels Corsa er smuk, men også lidt bedaget. Foto: Adam Kuskner

Opel Corsa-e

Pris: 274.990 kr.

Opel Corsa-e er baseret på Peugeots 208-platform og teknik. Og det er ikke så mærkeligt i grunden, da Opel blev en del af franske PSA (Peugeot, Citroën, DS) for nogle år siden.

Opel udmærker sig altid med utrolig behagelige køreegenskaber og velafstemte sæder, og det er også tilfældet her. Blød vil nogle kalde det, men jeg kan nu godt lide, at huller i vejen ikke betyder en tur op i loftet. Og så er den utrolig støjsvag – jo jo, men det er jo også en elbil, vil nogen sige, men støjsvag som i vind- og dækstøj på motorvejen. Det hører man ikke meget til her.

En rød bil fra siden
Corsaen er baseret på Årets bil forrige år, Peugeot 208. Foto: Adam Kuskner

En rød bil bliver ladet op
Ladetiden går forholdsvis tjept i Corsa-e Foto: Adam Kuskner

Batteriet er placeret under bagsædet og som en del af vognbunden, og det giver en fin balance. Det er på 50 kWh og kan levere 136 hk. Fabrikstallet siger 330 km., men med blandet kørsel på motorvej og i Sport-mode af og til, så ramte vi kun lige over de 270 km.

En Opel indeni
Sæderne er yderst komfortable og interiøret pænt opbygget. Foto: Adam Kuskner

Der er mange gode løsninger, men den er også lidt anonym og kedelig, når man tænker på VW ID.3 og Opel Mokka og de andre mere funky biler i samme prisklasse. Og Corsaen fås også som benzin- og dieseludgaver til en langt mindre pris, sååå….

***(*) Tre og en halv stjerne

En grå bil npå vejen
Dacia Spring er eneste mini-SUV i testen her. Claus Møller

Dacia Spring

Pris fra 130.000 kr.

En lille elektrisk SUV til samme pris som en håndfuld Pixi-bøger. Hvad kan gå galt her? Ret meget desværre.

Dacia Spring fra den franske Renault-koncern har ikke meget med fint fransk håndværk at gøre. Dacia bliver normalt produceret i Rumænien, men denne er produceret i Kina, og der er gjort alt for at holde prisen nede på et minimum, da netop prisen er et overordnet købsmotiv her. Men det viser sig også på den kedelige måde. Sjældent at høre en bil rasle, men det gjorde vores testbil faktisk lidt. Og sæderne er ukomfortable og rattet kan ikke højdejusteres.

En SUV fra siden
Dacia er billig, men mangelfuld. Foto: Claus Møller

Dacia Spring er så brystsvag med sit 27 kWh-batteri på 44 hk., så den kun kan snegle sig op i en topfart af 125 km/t, derfor har den heller ingen fartpilot. Batteriet kan kun lades op på ladere under 50 kWh, hvorfor det heller ikke er en bil, man vil bevæge sig særligt langt væk i på ferie. Det tager 8 timer at lade den op, men man kan dog tilkøbe en hurtiglader, så det kun tager lidt over en time.

En Dacia med kabler i
Dacia Spring lades op helt ude foran. Foto: Claus Møller

Der er ikke mange forårsfornemmelser i Dacia Spring, men indrømmet! Det er suverænt den billigste elbil på markedet.

*(*) Halvanden stjerne

Konklusion

4 meget forskellige biler, hvor Fiat 500e lige tager stikket over en ellers pæn og velkørende Opel Corsa-e. Hondaen er sjov og sprudlende, men det er ikke nok til at retfærdiggøre det faktum, at det var den dyreste bil i testen. Dacia lokker med billig pris, men er skramlet og halvfærdig, så har du ikke flere penge til rådighed, så køb hellere en god anden god brugt bil i stedet.

 

 

 

 

 

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner

motion på job
Nyheder

85.000 danskere byttede kontorstolen ud med motion

togskinner
Krimi

Drenge på bare 8, 9 og 12 år lagde sten på togskinner

Statens Naturhistoriske Museum
Underholdning

Efter 130 år lukker museet: Sidste chance for besøg

Kræftpatienternes Hus i Nuuk
Nyheder

Grønland åbner sit første hus for kræftpatienter

TV serien med Rasmus Wallbridge
Film og TV

Rasmus Wallbridge troede, han udviklede en spillefilm

Mette Marie Yde, direktør i Danner
Nyheder

Børn udsat for vold risikerer at miste hjælpen

Folk går i gågaden
Nyheder

To grupper står bag størstedelen af de nye job

AI
Nyheder

Bekymring for borgernes rettigheder ved brug af AI

Klubben Boston River
Sport

Ni år og allerede en agent: Er det alt for tidligt?

løbehjul
Krimi

Politiet gav ulovlige bøder til forældre: Nu får de pengene tilbage

hund
Dyreliv

Kræft hos kæledyr: Disse symptomer skal du kende

Hackere
Nyheder

Unge danske hackere jagter EM-guld i Tyskland