Britiske efterforskere finder hele tiden flere og flere brikker i det puslespil, som begynder at ligne en opklaring af terrorbomberne i London og Glasgow i sidste uge.
Onsdag kom det frem, at efterretningstjenesten MI5 i forvejen var opmærksom på flere af de anholdte i sagen, men tjenesten advarede ikke myndighederne om mistanken. Det oplyser den britiske Press Association, der har talt med en anonym kilde i regeringen. Til gengæld førte MI5 s kendskab til de mistænkte til, at politiet efter terrorforsøgene hurtigt kunne anholde syv mænd og en kvinde i sagen. De er alle udlændinge og har tilknytning til det britiske sundhedssystem, og premierminister Gordon Brown lovede onsdag, at udenlandske læger i fremtiden vil blive tjekket grundigere ved indrejse til Storbritannien.
Andre kilder tæt på efterforskningen fortæller til CNN, at den ene af de to mænd, der lørdag kørte en bil fyldt med sprængstoffer ind i lufthavnen i Glasgow, efterlod et selvmordsbrev.
Det er uvist, hvem, der skrev brevet, men ifølge CNN bliver angrebet i Glasgow beskrevet nøje.
Samme mænd bag begge angreb
Den ene af de to mænd fra angrebet i Glasgow bliver nu afhørt af politiet. Den anden er slemt forbrændt og er under behandling. Efterforskerne mener nu at kunne slå fast, at det var de samme to mænd, som stod bag angrebene i både London og Glasgow, som de kørte til i bil.
Skal man tro amerikanske efterretningskilder, så blev flere af de involverede i sagen rekrutteret til opgaven af den irakiske del af terrornetværket al-Qaeda, mens de var bosat i Mellemøsten, skriver CNN.
Og netop en irakisk al-Qaeda-leder advarede måske for flere måneder siden om, at der var angreb mod Storbritannien i støbeskeen. I hvert fald fortæller den britiske præst Andrew White, der er leder af en menighed i Bagdad, at al-Qaeda-lederen gav ham følgende, kryptiske besked:
»De, der helbreder jer, vil være dem, der dræber jer,« skriver AP.