53 medarbejdere i kundeservice hos Telia skal snart pakke deres head-set sammen og rydde bordet.
Det sker, fordi telegiganten har besluttet sig for at fokusere på den digitale kundeservice, efter flere kunder er begyndt at søge hjælp på nettet frem for i røret.
De 53 medarbejdere, der snart må forlade deres stillinger, vil dog ikke blive savnet af kunderne, lover pressechef ved Telia, Rasmus Avnskjold, overfor Jyllands Posten.
- Fyringerne kommer ikke til at gå ud over vores kunder. De stillinger, som vi nedlægger, har ingen direkte kundekontakt. Vi afskediger primært mellemledere og coaches i et forsøg på at afbureaukratisere organisationen i kundeservice, siger Rasmus Avnskjold.
Går man ind på Telias Facebookside er der også godt gang i den digitale kundeservice. Hver dag tikker der massevis af forespørgsler ind fra forvirrede, vrede eller undrende kunder, og Telia svarer prompte.
Ud fra dagens seneste opslag kunne det dog godt tænkes, at de 53 medarbejdere i kundeservice vil blive savnet.
"I går sad jeg i telefonkø i 58 min hvor jeg startede som nummer 12. I dag er jeg nummer 14 i køen, og det nægter jeg at bruge tid på," skriver Johnni.
Helle er heller ikke helt tilfreds: "I går brugte jeg hele eftermiddagen og aften på at betale en regning via selvbetjening efter at have ringet til kundeservice og fået at vide, hvad jeg skulle. Da jeg skulle betale, kom fejlen 404, og så ringede jeg til supporten, som ikke kunne hjælpe".