Håndboldkvinderne i Team Esbjerg kan ikke længere skubbes væk fra førstepladsen i grundspillet i Primo Tours Ligaen.
Efter lørdagens hjemmesejr på 28-23 over Ringkøbing har esbjergenserne et forspring på to point til FC Midtjylland før sidste spillerunde.
Da esbjergenserne er bedre end FCM i det indbyrdes regnskab, er førstepladsen i hus for træner Lars Frederiksens tropper. Det betyder, at Team Esbjerg er sikret hjemmebane til sidst, hvis holdet når helt frem til finalen.
Og førstepladsen er endnu mere værd. Danmark er nemlig blevet tildelt en ekstra direkte plads i næste sæsons Champions League, og den tilfalder ifølge Dansk Håndbold Forbund vinderen af grundspillet.
Det bliver Team Esbjergs debut i det fine håndboldselskab.
I hjemmekampen mod Ringkøbing kom topholdet dog lidt sløvt fra start, og der gik næsten fem minutter, inden Estavana Polman scorede Team Esbjergs første mål.
Men derefter var der aldrig tvivl om, hvem der skulle tage de to point. Esbjergenserne gik fra 0-1 til 5-1, og ved pausen var hjemmeholdet foran med 15-10.
I anden halvleg øgede Team Esbjerg forspringet og opbyggede en ottemålsføring, indtil storfavoritterne tog den lidt med ro i slutfasen.
Hollænderne Estavana Polman og Laura van der Heijden var mest scorende Team Esbjerg-spillere med seks mål hver, mens Sofie Blichert-Toft sendte syv bolde i nettet for gæsterne.
Mens det altså står klart, at Team Esbjerg vinder grundspillet og skal kæmpe om medaljer, er der helt andre ting på spil for Ringkøbing i sæsonens sidste uger.
Ringkøbing ligger næstsidst i ligaen og skal ud i playoffkampe for at sikre sig overlevelse i den bedste række.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.