Dame N'Doye er FC Københavns triumfkort i aftenens Champions League-kvalifikationskamp mod Rosenborg.
Det mener tidligere Rosenborg-scout, der betegner den 25-årige senegaleser som "et monster i luften" og siger, at "han skyder som en hest".
"Robin van Persie, Nicklas Bendtner, Peter Crouch, David N'Gog - i nuværende form - ville jeg heller have N'Doye," siger Stig Thorbjørnsen, der som talentspejder for Rosenborg forsøgte at få N'Doye til klubben.
Men Ståle Solbakken snuppede angriberen for næsten af de mangedobbelte norske mestre.
"Da FC København kom med et bud var det bare at glemme ham. Uanset hvilket bud, vi var kommet med, kunne FCK komme med et højere," siger Stig Thorbjørnsen til Norges største avis, Verdens Gang.
Stig Thorbjørnsen mener, at Rosenborg og FCK er helt lige, men at 25-årige N'Doye kan gøre forskellen. Han har scoret 20 mål i 48 kampe for københavnerne og betegnes af Thorbjørnsen som Skandinaviens bedste angriber for tiden.
Eneste minus, hvis man spørger talentspejderen: Han brænder for mange chancer.
Fodboldekspert Poul Hansen betegner N'Doye som en usleben diamant.
"Først nu bruger han virkelig de forcer, han har: nemlig sin hurtighed, sin fysik og sin frækhed. Og så scorer han. Det betyder alt for hans selvtillid," siger Poul Hansen til Newspaq.
Han forventer, at kampen bliver meget lige og betragter 1-1 som et godt resultat for FCK.
"Det er meget vigtigt med et udebanemål og her er N'Doye nøglespilleren," siger han.
Kampen på Lerkendal Stadion i Trondheim begynder klokken 20.45. Der er returkamp i Parken om en uge. Den samlede vinder får adgang til Champions League-gruppespillet.