Lad dit skæg gro – eller du vil møde Talebans vrede.
Sådan lyder den seneste ordre fra Taleban i Pakistan. Under en bøn i byen Khar sagde Taleban-lederen Maulvi Faqir Mohammad ifølge pakistanske medier til en flok stammeledere, at de skal lade deres skæg gro i mindst to måneder.
Et langt skæg har længe været en af Talebans mærkesager sammen med forbud mod musik, tv og kvinder i det offentlige rum.
»Det er uislamisk at barbere sig. Hårde straffe vil vil blive uddelt til alle overtrædere,« sagde Faqir Mohammad ifølge al-Arabiya.
Taleban har de seneste år styrket deres position i det lovløse grænseland mellem Pakistan og Afghanistan, hvor den pakistanske regeringen ingen kontrol har.
Våben bestemmer
Ifølge Pakistan-ekspert Jørgen Dige Pedersen fra Aarhus Universitet er det nye påbud endnu et eksempel på Talebans forsøg på at få mere magt.
»De bruger deres strenge regler til at kontrollere befolkningen. Og befolkningen kan ikke gøre meget, for i de her områder er det dem, der har våben, der bestemmer.«
Jørgen Dige Pedersen vurderer, at reglerne er upopulære hos mange i selv de konservative områder. Alligevel kan Taleban godt trumfe dem igennem flere steder.
»Du vil ikke se noget folkeligt oprør i stammeområderne, for det tør folk ikke. Men i stedet snyder folk og hører musik derhjemme og ser Bollywood-film, som er meget populære.«
Taleban er en fundamentalistisk muslimsk bevægelse, der holder til i Afghanistan og Pakistan.
Taleban havde fra 1996 til 2001 magten i Afghanistan, hvor bevægelsen indførte en række regler.
Alle mænd skulle have lange skæg, pop-musik og tv var forbudt, og piger måtte ikke gå i skole.
Taleban tvang alle kvinder til at gå i burka og forbød også drage-flyvning, som bevægelsen mente forstyrrede folks fromhed.