EU-Kommissionen har ifølge det svenske dagblad Dagens Industri godkendt, at regeringerne i Danmark, Norge og Sverige kan give statsgarantier for en forlængelse af seks bankers milliardlån til luftfartsselskabet SAS.
Det skriver det svenske netmedie expressen.se.
De tre regeringer bad i sidste uge EU om at give grønt lys til en aftale, som vil betyde, at de tre stater vil give en statsgaranti på 4,7 milliarder svenske kroner (4,1 milliarder danske kroner, red.).
De seks banker, der yder det samlede milliardlån til det skandinaviske luftfartsselskab, er Danske Bank, DnB, Nordea, Royal Bank of Scotland, SEB og Swedbank.
Ifølge Dagens Industri har EU godkendt aftalen, da det er sjældent, at skandinaviske regeringer sender ansøgninger om statsgarantier.
EU-Kommissionen har tidligere stillet skrappe krav til godkendelser af statsgarantier. Og de nordiske lande kan også forvente visse betingelser. Dagens Industri skriver, at EU-kommissionen sandsynligvis vil kræve endnu mere privatisering af SAS.
Danmark, Sverige og Norge ejer tilsammen over halvdelen af aktierne i SAS.
Det skandinaviske flyselskab har længe kæmpet med økonomiske problemer. Ifølge TV 2 Finans fremlægger flyselskabet mandag en spareplan, som betyder fyring af over 1000 medarbejdere og 15 procents lønnedgang for de ansatte.
Ifølge TV 2's oplysninger har bankerne også accepteret spareplanen, som skal redde det fælles nordiske flyselskab. Planen skærer angiveligt tre milliarder svenske kroner i flyselskabets omkostninger.
Tidligere søndag havde expressen.se en historie om, at SAS kun var timer fra at gå konkurs. En historie, som flyselskabet ikke ville kommentere.
Aktieanalytiker hos Sydbank Jacob Pedersen kaldte søndag formiddag historien om en meget snarlig konkurs yderst usandsynlig, også selvom krisen hos SAS er alvorlig. Flyselskabet har nemlig efter alt at dømme et milliardbeløb på kistebunden.
/ritzau/