Risikoen for dette er minimalt, men desværre ikke umuligt: En sværdfisk hopper op af vandet og angriber et menneske. Det skete dog for 36-årige Giulia Manfrini fra Italien i weekenden, da hun surfede i det populære indonesiske surfer-paradis Mentawi Islands Regency.
Hendes medsurfere så med skræk en stor sværdfisk hoppe op fra dybet og stange Giulia midt i brystet med sit lange drabelige sværd. De ydede førstehjælp så godt de kunne og fik hende hurtigt ind på bredden, hvor hun med det samme blev kørt på det lokale hospital, men forgæves.
Giulia Manfrini døde kort efter, ifølge det indonesiske nyhedbureau Antara og NBC.
Den professionelle surfer var fra det nordlige Italien og aktiv i surfer-bevægelser verden over. Hun havde over 27.000 følgere på instagram og medstifter af AWAVE, et rejsebureau med hovedsæde i London, som sørger for surfer-rejser verden over.
Professor Su Nan-Jay fra det nationale taiwanesiske Ocean University, fortæller, at sandsynligheden for et angreb fra en sværdfisk er meget lille, men dog til stede, og meget dødelig. - Dels er sværdet på sådan en fisk næsten lige så stærkt og hårdt som et rigtigt sværd, og dels er det fyldt med bakterier, så selv om man ikke bliver dødelig såret først, så er der stor risiko for alvorlig infektion efterfølgende, udtaler Su Nan-Jay.
Den 36-årige Giulia Manfrini i flot stil inden den tragiske ulykke. Foto: Instagram