Ligene af to velhavende turister, Zoya Kaygorodova, 35, og Sergey Kolesnyak, 39, samt piloten Igor Malinovskii, 25, er blevet fundet af myndighederne efter helikopteren, som de havde bestilt til en rundflyvning i styrtede ned i mandags i det smukke og meget bjørnerige naturområde Kamchatka i Rusland.
Og det var ikke noget smukt syn, der mødte redningsholdet. Udover at være frygteligt forbrændte, så havde store bjørne vristet ligene ud fra den udbrændte helikopter og slæbt dem langt væk, hvor der var blevet "spist en del af dem", som redningsholdet blev citeret af et russisk nyhedsbureau.
Zoya var tidligere chef for nogle store russiske selskaber og ejede et stort kosmetikfirma, mens hendes ven, Sergey, var topchef for mobilsselskabet Tele2 i Rusland.
Piloten var forholdsvis uerfaren. Han var tidligere olympisk mester i Biatlon (en idræt der kombinerer skydning med løb, mountainbike, svømning eller noget helt fjerde), og på grund af corona og restriktioner, havde han måtte tage en ny uddannelse som pilot, som han bestod for kun få uger siden.
Russiske turister rejser i eget land
På grund af de mange sanktioner mod Rusland grundet Ukraine-krigen, må velhavende russere tage på ferie i deres eget land, da udlandet er lukket land for dem. Det var også tilfældet her. En helikopter-tur over det prægtige område er da heller ikke billig. parret betalte 40.000 kroner for en sådan, som altså endte fatalt.
Helikopteren kom ud i dårligt vejr og sendte et mayday før den kort efter styrtede til jorden og eksploderede. Ligene af de tre er på vej hjem til deres efterladte.
Den nyuddannede pilot og Biatlon-mester magtede ikke at kontrollere helikopteren i det dårlige vejr. Foto: EastWest