Holdøvelser bliver sparet væk, og undervisning i små klasser bliver erstattet af forelæsninger i store auditorier.
Dét er ifølge Danske Studerendes Fællesråd (DSF) konsekvenserne af, at regeringen med sit finanslovsforslag ikke vil lade de såkaldte taxametertilskud til universiteterne stige i takt med lønninger og priser i resten af samfundet.
»Hvis politikerne mener noget med deres evindelige snak om uddannelse i verdensklasse, så holder det ikke at skære ind til benet på den her måde,« lyder det fra uddannelsespolitisk ordfører i DSF Rune Møller Stahl, der varsler massive strejker i landets universitetsbyer 2. oktober:
»Og bliver vi ikke kompenseret, kan jeg godt garantere, at vi fylder Slotspladsen foran Christiansborg.«
Venstre afviser kritik
Universiteterne får penge fra staten efter antallet af studerende. Eksempelvis får de i år 40.000 kroner per studerende på jurastudiet, mens universiteterne med regeringens forslag næste år får 40.400 kroner. Det svarer til en stigning på én procent. Skulle de i stedet følge den almindelige løn- og prisudvikling, ville universiteterne få godt 2,5 procent mere.
Men Venstres videnskabsordfører, Torsten Schack Pedersen, afviser, at der er tale om nedskæringer. Selvom universiteterne får færre penge via taxameterordningen, bliver det ifølge ham udlignet af, at de får en såkaldt bachelorbonus for hver studerende, der færdiggør sin uddannelse.
»Det handler om at give universiteterne incitamenter til at få de studerende hurtigere gennem uddannelsen,« siger han.
Rektor på Aalborg Universitet Finn Kjærsdam mener da også, at regnskabet går op.
»Jeg synes, det er fint nok, for vores studerende er generelt hurtigt færdige,« siger han.
Men bonusordningen er skævvridende, mener Rune Møller Stahl.
»Specielt i de store universitetsbyer er de studerende ofte længere om at uddanne sig, og det bøder universiteterne så for her,« siger han.
Per Clausen fra Enhedslisten er enig:
»Bonusordningen betyder, at universiteterne ikke får penge efter antal af studerende, men for antallet af færdiggjorte. Det er ødelæggende for driften af universiteterne.«