Landets busser triller igen i morgen. Det forventer busselskaber, tillidsfolk og fagforeningen 3F.
Men skulle nogle chauffører alligevel føle sig fristet til at fortsætte protesten, så kan det komme til at koste dyrt i form af kroner og øre op af egen lomme.
Skulle strejken alligevel fortsætte kan chaufførernes arbejdsgivere nemlig lægge sag an ved Arbejdsretten, som efter eventuel dom kan betyde bøde til de strejkende chauffører.
3F erklærer sig i første omgang klar til at rykke ud med påbud om at genoptage bestillingen, hvis chaufførerne fortsætter strejken.
Det vil i så fald ske i forlængelse af en drøftelse mellem Dansk Industri, LO og 3F, som finder sted i fredag..
"Vi går ud fra, at hvis der fortsat skulle være arbejdsnedlæggelser, så vil vi blive pålagt at rykke ud med påbud. Det vil også være en bodspådragende handling at fortsætte strejken. Men vi kan jo stadig ikke tvinge folk," siger Jan Aage Hansen, der er forhandlingssekretær i 3F's transportgruppe, med ansvar for busområdet.
Fra de strejkende lyder, at dagens strejke har været besværet værd, selvom det ikke er fair at holde passagerne som gidsler, siger tillidsrepræsentant for 600 Arriva-chauffører i København, Hans Erik Rasmussen.
"Vi fik banket i bordet og lagt pres på vores arbejdsgiver," fastslår han og langer ud efter Dansk Industri, som han mener står bag hele miseren.
Trafikselskaberne, eksempelvis Movia i København, har i dag udsendt en pressemeddelelse, hvori de slår fast, at busselskaberne, herunder Arriva, bør betale kurset, påpeger tillidsrepræsentanten.
"Vi tror på, at vi får det gennemført, at arbejdsgiverne betaler kurset til 5.000 kroner. Vi har godt nok ikke fået afklaring i dag, men jeg tror, der er blevet sat gang i nogle ting," siger Hans Erik Rasmussen, der er én af cirka 5.000 chauffører, som strejker i dag.
I 3F, buschaufførernes fagforening, er man ikke stolt af dagens arbejdsnedlæggelse, som altså er sket i strid med overenskomsten.
"Det, vi har set ske i dag, har selvfølgelig skabt fokus på området, men om det er en fordel, kan vi først se i længden," slutter Jan Aage Hansen.