Det hæderkronede rejse- og busselskab Nyborg Rejser er taget under konkursbehandling.
Ifølge TV 2 Fyn er der tale om en såkaldt egenbegæring på grund af økonomiske problemer.
- Det er sporet tilbage fra coronatiden, der har givet et stort underskud, og det har selskabet ikke kunne rette op på, siger kurator for konkursboet advokat Jess Aagaard til tv-stationen.
Datterselskabet Nyborg Busser, der blandt andet har stået for dele af bybuskørslen i Nyborg og skolebusser for Fynbus, er ligeledes taget under konkursbehandling.
Men ifølge kurator er den del af selskabet overdraget til busselskabet Bergholdt.
Sidste regnskab for Nyborg Rejser fra 2021 viser et underskud på 1,9 millioner kroner. Kuratoren har endnu ikke overblik over økonomien, og hvem der penge til gode i selskabet, skriver TV 2 Fyn.
Nyborg Rejser blev grundlagt i 1948.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.