Den tidligere danske sprogforsker og professor i moderne dansk sprog ved Københavns Universitet, Erik Hansen, er død efter længere tids sygdom.
Det oplyser hans familie til Ritzau.
Erik Hansen blev født i 1931 og døde lørdag 2. september.
I sit liv var Erik Hansen en højt agtet person i den danske sprogdebat og er kaldet en toneangivende grammatiker i sin generation.
Han nåede blandt andet at sidde som formand for Dansk Sprognævn fra 1985-2002.
Tidligere skrev han afhandlinger om hidtil upåagtede sprogkonstruktioner, for eksempel om nye der-konstruktioner og bøger til både fagfolk og et bredere publikum.
Tilmeld dig gratis vores nyhedsbrev for flere nyheder.
Tak for din tilmelding.
Du vil om kort tid modtage en bekræftelses mail.
Han var også stifter og medredaktør af det populærvidenskabelige tidsskrift Mål & Mæle og har virket som sprogkonsulent for Danmarks Radio.
Ligesom han kom med elskede input til programmet Sprogminuttet i radioen.
Her fortalte han med vid og intelligens om sproget og dets mange krinkelkroge og underholdende finurligheder.
Blandt de titler som Erik Hansen har skrevet er blandt andet Reklamesprog (1965), Ping- og pampersprog (1971), Dæmonernes Port (1977) og Skrift, stavning og retstavning (1981).
I 2011 udgav han sammen med sprogforsker professor Lars Heltoft Grammatik over det danske sprog, der beskriver dansk ud fra et funktionelt sprogsyn.
/ritzau/