De mange historier om den usikre situation i Irak har tilsyneladende ikke skræmt soldaterne væk. Siden forsvaret meddelte, at 45 soldater kunne få en lynuddannelse som livvagter, har interesserede nærmest bestormet Hærens Operative Kommando og Forsvarets Personneltjeneste. Det skriver Politiken.dk
Kandidaterne til uddannelsen skal være nuværende eller tidligere soldater med erfaringer fra internationale opgaver. Og det har tilsyneladende ikke skræmt soldaterne, at de skal indsættes i Basra eller Bagdad i Irak, hvor der stadig er daglige kampe mellem oprører og koalitionsstyrkerne.
Således har 800 har hver dag klikket på hjemmesiden med informationer. Og en folder om uddannelsen er downloadet omkring 1.500 gange.