Israels mange bomber mod Gazastriben er gået hårdt ud over jøderne i Danmark. Alene i januar har der været 20 overfald mod danske jøder. Det er flere end i hele 2008.
Og det hænger tæt sammen med den israelske offensiv mod de militante palæstinensere i Gaza. Det mener Dokumentations- og Rådgivningscentret om Racediskrimination.
Centerleder Niels-Erik Hansen siger til Berlingske Tidende, at antisemitismen bliver tydeligere, så snart der bryder kampe ud i Mellemøsten.
"Det var nøjagtigt det samme efter 11. september og bombningerne i Londons undergrund. Der registrerede vi en opblussen af overgreb mod muslimer. Det er lidt den samme logik, som den, vi ser her, med antisemitisme," siger Niels-Erik Hansen til avisen.