Så lykkedes det for Brøndbys midtbanespiller Stefan Schmidt at skaffe sig mere spilletid. Med øjeblikkelig virkning skifter 31-årige Schmidt på en fri transfer til bundholdet Silkeborg IF.
Stefan Schmidt kom til Brøndby IF fra AaB i sommeren 2004 på en tre-årig kontrakt, men han formåede aldrig at tilspille sig en fast plads i startopstillingen. Derfor meldte han ud, at han gerne ville væk fra Brøndby og har i dette transfervindue søgt nye græsgange.
»Stefan ønskede at skifte til en klub, hvor der var bedre udsigt til fast spilletid. Han var været en rigtig god spiller at have i truppen, top professionel, men nåede desværre ikke at etablere sig som stamspiller. Stefan havde kontraktudløb til sommer, og vi var enige om, at vi ville forsøge at hjælpe ham til en ny klub, inden transfervinduet lukkede. Silkeborg kom på banen med et attraktivt tilbud for Stefan, som vi ikke ville stå i vejen for,« siger sportschef Anders Bjerregaard til klubbens hjemmeside.
Stefan Schmidt fik en lovende debut i sæsonpremieren 2004 mod OB, hvor han blev kåret som kampens bedste spiller, men han fik efterfølgende den første sæson spoleret af en knæskade. Schmidt nåede at spille 29 kampe og score et mål for Brøndby. Nu skal han så hjælpe Silkeborg IF med at komme fri af nedrykningsstregen og dermed sikre klubben endnu en sæson i Superligaen.