Administration 

Steen i chok efter ressourceforløb med salsa-dans: Nægtet førtidspension

- Steen er vred, frustreret og ked af det, siger socialrådgiver Charlotte Jepsen Hougaard fra 3F Randers.
- Steen er vred, frustreret og ked af det, siger socialrådgiver Charlotte Jepsen Hougaard fra 3F Randers. (Foto: privat, fagbladet 3f/)

Efter to år i ressourceforløb med salsa-dans, havde den smerteplagede Steen Hendriksen på 55 år håbet på førtidspension. Kommunen har i dag givet ham et nyt ressourceforløb på to år.

 

Det var en dybt chokeret og slukøret Steen Hendriksen, der tirsdag formiddag trådte ud af det kommunale jobcenter i Randers.

Efter en alvorlig arbejdsulykke i 2014, hvor han faldt ned fra ladet af en lastbil og slog hoved, nakke og ryg, havde Steen Hendriksen i dag forventet, at der skulle ske en endelig afklaring i hans sag: At han efter to år på sygedagpenge efterfulgt af to år i ressourceforløb kunne få ro på livet med en førtidspension.

Men på rehabiliteringsmødet, hvor fremtiden for Steen Hendriksen blev afgjort, valgte Randers Kommune at tildele den 55-årige tidligere chauffør et nyt ressourceforløb på to år. Det skriver Fagbladet 3F.

Steen Hendriksen er stadig så chokeret, at han ikke kan overskue at deltage i et interview. Men socialrådgiver Charlotte Jepsen Hougaard fra 3F Randers, der har fulgt hans sag det seneste år, fortæller:

- Steen er vred, frustreret og ked af det. Han oplever en manglende anerkendelse af den skade, han har været udsat for – han føler sig mistænkeliggjort, og dét gør intet godt for nogen, siger Charlotte Jepsen Hougaard.

Arbejdsulykken for fire et halvt år siden gav Steen Hendriksen piskesmæld og flere diskusprolapser, og han har fået fastsat sit erhvervsevnetab til 85 procent af Arbejdsmarkedets Erhvervssikring. Han har allerede været igennem arbejdsprøvninger, undersøgelser og behandlinger. Steen Hendriksen kan ikke gå 500 meter, og han bevæger sig ikke uden for en dør uden at have et glas stærk smertestillende medicin med sig.

Men tirsdag formiddag hæftede Randers Kommune sig ved en lægeerklæring fra egen læge, en såkaldt LÆ265. Heri skriver Steen Hendriksens læge, at han ikke vil afvise, at Steen med de rette skånehensyn vil kunne komme tilbage i arbejde på 37 timer.

- Men det ligger bare så langt væk fra den virkelighed, Steen lige nu befinder sig i, siger Charlotte Jepsen Hougaard med henvisning til, at Steen Hendriksen i dag er i virksomhedspraktik på CBR, Center for Beskæftigelse og Rehabilitering. Her samler han de små designklassiskere, “hoptimister”.

Men en foreløbig konklusion går på, at hans arbejdsevne er meget nedsat, og han har en arbejdseffektivitet på cirka 60 procent. Charlotte Jepsen Hougaard mener, at kommunen skulle have foretaget en helhedsvurdering af Steen Hendriksens helbredstilstand og ikke kun lænet sig op ad LÆ265.

Sammen med 3F Randers regner Steen Hendriksen nu med at udforme et brev til kommunen, der redegør for det ressourceforløb, han har været igennem, og som Fagbladet 3F har skrevet om løbende. Et langt forløb, som primært har indeholdt tomgang og rykkere i forhold til at få møder i stand med kommunen.

En enkelt gang i 2018 blev Steen Hendriksen sat til at danse salsa, hvilket han nægtede, og der blev da også sat en stopper for dén del. Ellers har der ikke været meget indhold.

Randers Kommune har nu lagt op til, at Steen Henriksen skal fortsætte virksomhedspraktikken hos CBR. Og så skal der iværksættes en rundbordsamtale mellem kommunen, Steen og egen læge for at få diskuteret den uoverensstemmelse, der er imellem LÆ265 og det, Steen Hendriksen reelt kan præstere.

- Det er bestemt ikke et møde, Steen ser frem til, som situationen er lige nu, siger Charlotte Jepsen Hougaard.

Fagbladet 3F arbejder på en aktuel kommentar fra Randers Kommune til Steen Hendriksens sag. Beskæftigelsesordfører Karsten Hønge fra SF har fulgt sagen igennem længere tid. Han er rystet over tirsdagens udfald.

- Dét, der slår mig, er tiden. Fire et halvt år siden er det, at Steen kom ud for en arbejdsulykke. Og nu er der så lagt op til to år oveni. Det er frustrerende og direkte provokerende over for en arbejdsskadet mand, at der skal gå så lang tid. Det fylder jo alt for ham og familien, siger Karsten Hønge.

Karsten Hønge efterlyser tidsmæssige milepæle, der tvinger kommuner til at handle hurtigere i sager som Steen Hendriksens.

- Kommunerne skal simpelthen være forpligtet af nogle meget klare tidsfrister, så vi kan sikre, at der er fremdrift i sagerne. Vi skal have sikret et system, der stiller borgeren meget stærkere over for systemet, end det er tilfældet i dag, siger Karsten Hønge.

Han henviser til, at førtidspensions- og fleksjobreform fra 2013 efter lang tids udsættelse snart står til en større evaluering og justering. 

 

Fagbladet 3F

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner

motion på job
Nyheder

85.000 danskere byttede kontorstolen ud med motion

togskinner
Krimi

Drenge på bare 8, 9 og 12 år lagde sten på togskinner

Statens Naturhistoriske Museum
Underholdning

Efter 130 år lukker museet: Sidste chance for besøg

Kræftpatienternes Hus i Nuuk
Nyheder

Grønland åbner sit første hus for kræftpatienter

TV serien med Rasmus Wallbridge
Film og TV

Rasmus Wallbridge troede, han udviklede en spillefilm

Mette Marie Yde, direktør i Danner
Nyheder

Børn udsat for vold risikerer at miste hjælpen

Folk går i gågaden
Nyheder

To grupper står bag størstedelen af de nye job

AI
Nyheder

Bekymring for borgernes rettigheder ved brug af AI