Efter en forrygende kamp, hvor FCK bankede AGF 5-0, er der alligevel lidt utilfredshed at spore hos FCK cheftræner, Ståle Solbakken.
Selv om han er glad for resultatet af kampen, hæfter han sig alligevel ved de fejl, han lagde mærke til hos flere spillere.
"Vi spiller godt offensivt og skaber mange store chancer. Men samtidig står vi ikke så godt på banen, som jeg kunne tænke mig," siger han til sporten.dk.
Derfor vurderer den norske træner også, at FCK fik en større sejr, end de reelt havde fortjent.
"Særligt i venstre forsvarsside havde vi store problemer, og AGF fik mange indlæg og hjørnespark fra den side. Der så vi tynde ud. Vi vinder fortjent og spiller godt i perioder, men samtidig er sejren for stor," påpeger træneren.
Cesar Santín scorede et sjældent hattrick i kampen, da han stod bag løvernes tre første mål. Siden kom Martin Vingaard og Mathias Jørgensen på tavlen og lukkede kampen helt.
Sejren sender FCK op på førstepladsen i ligaen.